fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Otwórzmy się, by dzielić się z innymi

Przesłanie biblijne jest bardzo jasne: trzeba odważnie otworzyć się, by dzielić się z innymi – powiedział Ojciec Święty Franciszek. Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież kontynuował dziś cykl katechez poświęconych miłosierdziu w perspektywie biblijnej.

Ojciec Święty skupił się dziś na starożytnej instytucji „jubileuszu”.

Zgodnie z przepisami – jak mówił Papież – jeśli ktoś został zmuszony do sprzedania swojej ziemi lub domu, to w roku jubileuszowym mógł je odzyskać; a jeśli ktoś zaciągnął długi i nie mógł ich spłacić, mógł odzyskać cały swój majątek.

Był to rodzaj „ogólnego darowania długów” – dodał Ojciec Święty i zaznaczył, że to nauczanie jest stale aktualne.

– Drodzy Bracia i Siostry! Przesłanie biblijne jest bardzo jasne: trzeba odważnie otworzyć się, by dzielić z innymi, między obywatelami, pomiędzy rodzinami, narodami czy kontynentami. A więc zacznijmy czynić to między nami. Wniesienie swojego wkładu między obywateli, pomiędzy rodziny, narody czy kontynenty, aby na ziemi nie było ubogich, oznacza budowanie społeczeństw bez dyskryminacji – podkreślił papież Franciszek.

Ojciec Święty pozdrowił też pielgrzymów. Zwracając się do Polakó, Papież powiedział:

– Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś rozpoczynamy Wielki Post w jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Jest to szczególnie sposobny czas, aby prosić Pana o łaskę przebaczenia każdego zła i by spełniać z otwartym i szczerym sercem dzieła miłosierdzia wobec innych. Bądźcie miłosierni jak Ojciec. Jego błogosławieństwo niech wam stale towarzyszy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – mówił papież Franciszek.

O godzinie 17.00 na antenie Radia Maryja i w TV Trwam rozpocznie się transmisja Mszy św. popielcowej pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka.

RIRM

drukuj