fot. pixabay.com

Projekty ustaw dające pieszym pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście – do podkomisji

Projekty trzech ustaw, dwa poselskie i rządowy, wprowadzające m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych już przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię, zostały w środę skierowane do rozpatrzenia przez podkomisję. Projektem wiodącym ma być ten przygotowany przez rząd.

„Projekt rządowy zakłada poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim pieszych przechodzących przez jezdnię drogi po przejściu dla pieszych. Projekt ujednolica również dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym do 50 km/h bez względu na porę doby” – powiedział uzasadniając projekt wiceminister infrastruktury Rafał Weber podczas środowego posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury.

W rządowym projekcie nowych regulacji przewidziano ponadto wprowadzenie zakazu jazdy na tzw. „zderzaku”, czyli bardzo blisko poprzedzającego samochodu, na autostradach i drogach ekspresowych. Na drogach ekspresowych i autostradach ma wynosić połowę prędkości z jaką porusza się pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za poprzedzającym pojazdem.

Rządowa propozycja nowelizacji ustawy przewiduje też regulacje zakazujące pieszemu korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) z telefonów komórkowych „oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska”.

Pod względem zakresu wprowadzanych zmian rządowa propozycja zakłada wprowadzenie największej liczby modyfikacji w przepisach.

Pozostałe dwa projekty, z których jeden przygotowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, a drugi parlamentarzyści Lewicy, są zbieżne do propozycji rządowej, ale posłowie KO postulują wprowadzenie dłuższego vacatio legis nowelizacji. Miałoby ono wynieść kilka miesięcy, tak aby można było przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną przed wprowadzeniem zmian.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl