Projekt ustawy dot. sześciolatków gotowy w ciągu 10-ciu dni
W ciągu najbliższych dziesięciu dni ma być gotowy poselski projekt ustawy w sprawie sześciolatków – zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Szefowa MEN-u spotkała się z inicjatorami akcji „Ratuj Maluchy”.
Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że rodzice będą mieli wybór, czy posłać dziecko do szkoły w wieku sześciu, czy siedmiu lat.
– W projekt ustawy zostanie wyrzucone stygmatyzujące określenie: „odroczenia”. W tej chwili ustalają to prawnicy. Będziemy mówić o powtórnym zapisaniu do pierwszej klasy. Ustalimy też oczywiście, kiedy rodzic będzie musiał podjąć decyzję. Dajemy wolność rodzicom i uznajemy, że zostali oni przymuszeni do tego, żeby takie, a nie inne decyzje podjąć. Szczegóły, jeżeli chodzi o projekt ustawy, już niebawem. Myślę, że w ciągu najbliższych 10-ciu dni zobaczą państwo ten projekt ustawy, ponieważ zależy nam, żeby te zmiany weszły w grudniu. Będzie to projekt poselski – podkreśliła minister Anna Zalewska.
Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców dziękowała rodzicom za zaangażowanie w obronę dzieci, a szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej za rozmowy.
Podkreśliła, że rodzice od 7 lat zabiegali u poszczególnych ministrów o wysłuchanie i zainteresowanie się sprawą. Jednak bezskutecznie.
– Doszło do tego, że spisaliśmy to wszystko po prostu już w książce, dlatego że za długa była ta historia. Okazało się, że warto było działać. Chciałam z tego miejsca pogratulować wszystkim rodzicom, którzy przez ponad siedem lat angażowali się w pracę Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. Gdyby nie wasze zaangażowanie, gdyby nie setki tysięcy podpisów pod wnioskami i projektem referendum nie byłoby możliwości, żeby ta sprawa dalej żyła, żeby była dalej ważna dla opinii publicznej i prawdopodobnie nie byłoby nas dzisiaj tutaj. Jesteśmy grupą społeczników, którzy wreszcie zostali wysłuchani. Mamy teraz okazję przekazywać nasze uwagi, nasze sugestie Ministerstwu Edukacji Narodowej, które – mamy nadzieję – będzie uwzględniało, ale widzimy, że jest wola dialogu – zwróciła uwagę Karolina Elbanowska.
Prawo i Sprawiedliwość już w kampanii wyborczej podkreślało, że priorytetem będzie zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
RIRM/TV Trwam News