fot. pixabay.com

Komisja sprawiedliwości za przyjęciem bez poprawek projektu ws. wzmocnienia ochrony prawnej dzieci

Sejmowa komisja sprawiedliwości opowiedziała się dziś za przyjęciem bez poprawek rządowego projektu, który wzmacnia ochronę prawną pokrzywdzonych dzieci w postępowaniach karnych.

Propozycja zakłada m.in. domniemanie małoletności w sytuacji, gdy nie da się ustalić wieku pokrzywdzonego. Chodzi np. o cudzoziemców, których tożsamość jest nieznana, ale ich cechy mogą świadczyć o tym, że są niepełnoletni.

W trakcie prac w komisji, opozycja proponowała poprawki zakładające m.in. podwyższenie z 15 do 18 lat granicy wieku, która zezwala na przesłuchanie danej osoby w przyjaznych warunkach, a także fakultatywną możliwość przesłuchania w takich warunkach osoby, która ukończyła już 18 lat.

Ostatecznie poprawki nie uzyskały poparcia. Wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś, mówił, że mogą być ciekawe, ale przekraczają zakres przedłożenia.

– W tej chwili istnieje fakultet, to znaczy, że prowadzący przesłuchania – albo sąd, albo inne organy – mogą uznać, że należy przesłuchiwać też osoby w innym wieku w szczególnych warunkach. Te poprawki na tyle, na ile się z nimi zapoznaliśmy, wprowadzałyby w tym wypadku obligatoryjność, natomiast zdaje się, że to przekracza zakres przedłożenia. Zmiana KPK w tym zakresie, jaki został przedłożony Wysokiemu Sejmowi i potem Radzie Wysokiej Komisji, jest w pewnym ograniczonym zakresie. Zaproponowane poprawki i przepisy nie odnoszą się bezpośrednio do zakresu. Na tym etapie mogłyby grozić wątpliwości konstytucyjne – wyjaśnił sekretarz stanu.

Pierwsze czytanie rządowego projektu odbyło się w Sejmie wczoraj. Pozytywnie oceniły go wszystkie kluby sejmowe. Projekt trafił do drugiego czytania.

RIRM

drukuj