fot. zdzislawkrasnodebski.eu

Prof. Z. Krasnodębski pyta kandydatkę na komisarza ds. energii o stosowanie zasady solidarności energetycznej

W Parlamencie Europejskim trwają kolejne przesłuchania kandydatów na komisarzy. Ocenie komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) poddana dziś została Kadri Simson. Kandydatka na komisarza do spraw energii to estońska polityk, działaczka partyjna i samorządowa, posłanka do parlamentu narodowego od 2007 r., a w latach 2016-2019 minister gospodarki i infrastruktury. W imieniu grupy EKR głos zabrał Zdzisław Krasnodębski, koordynator Grupy Konserwatystów i Reformatorów w komisji ITRE.

Profesor Zdzisław Krasnodębski nawiązał do niedawnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie gazociągu OPAL:

Trybunał po raz pierwszy odwołał się do zasady solidarności energetycznej. Zasada bezpieczeństwa dostaw i solidarności energetycznej stanowi część Traktatu o funkcjonowaniu UE na mocy art. 194 TFUE” – mówił europoseł i zapytał kandydatkę na komisarza o zdanie na temat dalszego stosowania tej zasady.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wrześniu 2019 r., że zgoda Komisji Europejskiej z 2016 roku na większe wykorzystanie lądowej odnogi Nord Streamu, czyli biegnącego wzdłuż niemiecko-polskiej granicy gazociągu OPAL, przez Gazprom została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej i w związku z tym jest nieważna.

Pozew we wskazanej sprawie został złożony w grudniu 2016 roku przez polski rząd oraz spółkę zależną PGNiG.

Czy jako przyszły komisarz poprze pani pomysł obowiązkowego testu warunków skrajnych (tzw. stress test) dla każdego nowego projektu infrastruktury energetycznej pod względem jego wpływu na bezpieczeństwo dostaw?” – zadał pytanie eurodeputowany.

Profesor dopytywał też, czy Kadri Simson zamierza opracować jasne kryteria i wskaźniki, które pomogłyby ocenić, czy w każdym przypadku przestrzegana jest zasada solidarności energetycznej. Zdzisław Krasnodębski chciał też dowiedzieć się, co się stanie w przypadku zaistnienia „negatywnego wpływu na bezpieczeństwo dostaw”: „Czy Komisja Europejska zaproponuje jasne kryteria oceny zgodnie z dyrektywą gazową?”

Ponadto, w kontekście postulowanej dekarbonizacji unijnego systemu energetycznego profesor zapytał:

W jaki sposób zamierza pani zapewnić spójność między transformacją gospodarki UE w gospodarkę neutralną dla klimatu, a zasadą neutralności technologicznej?” – przypominając jednocześnie, że zasada ta gwarantuje poszanowanie prawa każdego państwa członkowskiego do określania własnego koszyka energetycznego.

EKR/Radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl