fot. zdzislawkrasnodebski.eu

Prof. Krasnodębski proponuje wpisanie do „Horyzontu Europa” procentowego celu politycznego dot. budżetu dla krajów wideningowych

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce debata na temat programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa” na lata 2021-2027.  Będzie on bazował na osiągnięciach i sukcesie obecnego programu „Horyzont 2020” i dalej stymulował utworzenie w Europie bazy badawczo-innowacyjnej, konkurencyjnej i atrakcyjnej zarówno dla europejskich naukowców, jak i badaczy z państw trzecich. W imieniu Grupy EKR głos w niej zabrał prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Profesor Krasnodębski pogratulował sprawozdawcom osiągnięcia porozumienia w sprawie programu „Horyzont Europa”, jednak podkreślił, że o wiele bardziej podobała mu się wersja tekstu Parlamentu, niż ta, która została przyjęta w negocjacjach trójstronnych. Uznał, że w tekście Parlamentu sprawozdawca Nica całkowicie zasadnie podkreślał znaczenie likwidacji luki badawczo-innowacyjnej w Europie, zaś zaproponowane obecnie działania „wideningowe” dotyczące poszerzenia współpracy oraz w ramach pakietu „Advancing Europe” nie są wystarczające.

„W rzeczywistości nie będzie to bezpośrednio przekładało się na udział w projektach współpracy, misjach i partnerstwach ze względu na brak pomostu pomiędzy wideningiem, a działaniami horyzontalnymi” – mówił europoseł PiS.

Dodał, że ważne jest myślenie przyszłościowe w kierunku wychodzenia kraju z pakietu wideningowego. Według prof. Krasnodębskiego takim rozwiązaniem byłoby wpisanie procentowego celu politycznego do budżetu programu „Horyzont Europa” – jak jest to w przypadku MŚP w wielu programach.

„Rozwiązanie to gwarantowałoby, że w procesie implementacji programu Komisja Europejska musiałaby uruchomić mechanizmy prowadzące do realizacji tego celu” – podkreślał wiceprzewodniczący PE.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl