fot. zdzislawkrasnodebski.eu

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krasnodębski: Powinniśmy budować partnerstwo z Wielką Brytanią

Oczekując umowy Unia-Wielka Brytania, powinniśmy już prowadzić intensywne rozmowy i rozwijać kontakty. Powinniśmy budować partnerstwo, które w tych ramach będzie możliwe – powiedział w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski.

Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Jak wskazał prof. Zdzisław Krasnodębski „do końca roku nic się na razie nie zmieni. Później będzie trzeba ustalić warunki dalszej współpracy”.

– Na brexit możemy spojrzeć tak, że Polsce przybywa jeszcze jeden partner. Jest on niezależny od ram unijnych. Myślę, że w ważnych dla nas sprawach, jak bezpieczeństwo, współpraca naukowa, te relacje będą bardzo bliskie, zwłaszcza że Brytyjczycy podkreślają, że nie wychodzą z Europy, tylko z Unii i takim partnerstwem z nami są bardzo zainteresowani. Nasze poglądy, konserwatywnej partii w Wielkiej Brytanii i koalicji rządzącej w Polsce, są bardzo podobne w wielu dziedzinach – zauważył polityk.

Na terytorium Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków. Europoseł w tym kontekście wskazał, że „nasi brytyjscy partnerzy zapewniają, że nic się nie zmieni w sytuacji osób, które już mieszkają w Wielkiej Brytanii”.

– Natomiast zmiany będą dla osób, które chciałyby się później tam przenosić. Chociaż tamtejsi politycy mówią, że zależy im na tym, żeby ich kraj pozostał otwarty. Jest nawet pewna konkurencja między krajami, jeśli chodzi o kwalifikowaną siłę roboczą, specjalistów. Na początku może to być utrudniona kwestia. Wszystko jednak zależy od negocjacji w kwestii wymiany towarowej. Miejmy nadzieję, że nie będzie tu barier przy przepływie osób – powiedział gość Radia Maryja.

Prof. Zdzisław Krasnodębski zaznaczył, że „nie powinniśmy się martwić. Natomiast powinniśmy już prowadzić, oczekując umowy Unia-Wielka Brytania, intensywne rozmowy i rozwijać kontakty”.

– Powinniśmy budować partnerstwo, które w tych ramach będzie możliwe. 3 marca odbędzie się kolejne forum polsko-brytyjskie w Londynie. (…) To spotkanie obywateli organizacji pozarządowych i społecznych, dziennikarzy oraz ekspertów. To cenna inicjatywa, którą należy rozbudowywać, rozwijać, bo łączą nas więzi historyczne, ale też obecność Polaków na Wyspach Brytyjskich. Coraz większe jest też zainteresowanie Brytyjczyków Polską, bo ona jest krajem, który odniósł ogromny sukces i dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż 30 lat temu, kiedy wychodziliśmy z systemu „niewoli absurdu” – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prof. Zdzisławem Krasnodębskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl