Prof. M. Ryba: Europa Centralna doskonale widzi, że bez integracji, bez współpracy, może przeżyć tę samą gehennę, którą przeżyła w XX wieku

Europa Centralna doskonale dzisiaj doświadcza i widzi, że bez integracji, bez współpracy, może przeżyć tę gehennę, którą przeżyła w XX wieku, kiedy ją dzielono na strefy wpływów, kiedy zaprowadzono tu ustrój, który był ustrojem zbrodniczym. Polska ma tutaj do odegrania szczególną rolę: raz – nawiązując do tradycji I Rzeczypospolitej, dwa – nawiązując do geopolitycznej koncepcji II Rzeczypospolitej, tzw. Międzymorza, które chcieliśmy tworzyć – mówił prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog, wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubelskiego, komentując we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja istotę trwającego Samorządowego Kongresu Trójmorza. Podkreślał też, że Trójmorze jest otwarte na Ukrainę.

We wtorek i w środę w Lublinie odbywa się trzeci z kolei Samorządowy Kongres Trójmorza, w którym jako lubelski samorządowiec uczestniczy prof. Mieczysław Ryba. To przedsięwzięcie mające umacniać współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza, a jednocześnie przeciwstawiać się rosyjskiej agresji, zagrażającej nie tylko zaatakowanej Ukrainie, ale całemu regionowi Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej.

– Kolejny Kongres Trójmorza, który odbywa się w Lublinie, ma kontekst tejże wojny. Trójmorze dotyczy krajów (idąc na Południe) od Litwy, Łotwy, Estonii aż po Rumunię i Grecję. Tym niemniej jest to sytuacja z dużym otwarciem na Ukrainę, czyli na koncepcję polską, zdefiniowaną niegdyś jako koncepcja Międzymorza – między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. Europa Centralna doskonale dzisiaj doświadcza i widzi, że bez integracji, bez współpracy nie tylko na niwie militarnej, ale w ogóle współpracy – gospodarczej, naukowej, kulturowej, czyli – krótko mówiąc – bez szeroko rozumianej integracji i współdziałania, może przeżyć tę gehennę, którą przeżyła w XX wieku, kiedy ją dzielono na strefy wpływów, kiedy zaprowadzono tu ustrój, który był ustrojem zbrodniczym. Te wszystkie doświadczenia były naszym udziałem – jeszcze przecież mojego pokolenia– tłumaczył politolog.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1658452389299470336

Na Kongres zostali zaproszeni i przybyli również Ukraińcy.

– Trójmorze jest absolutnie otwarte na kontekst ukraiński. Żyjemy w takich, a nie innych czasach, Polska ma tutaj do odegrania szczególną rolę: raz – nawiązując do tradycji I Rzeczypospolitej, dwa – nawiązując do geopolitycznej koncepcji II Rzeczypospolitej, tzw. Międzymorza, które chcieliśmy tworzyć (za mało było czasu, żeby to sfinalizować). A Lublin? Wiadomo – to była unia lubelska. Lublin jest mniej więcej w połowie drogi między Morzem Czarnym a Estonią. To bardzo dobre miejsce w odniesieniu do kierunku na Ukrainę i kierunku Północ-Południe. Można traktować to wielowektorowo – mówił prof. Mieczysław Ryba.

Polski rząd powołał pełnomocnika ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. Jest nią Jadwiga Emilewicz, obecnie wiceminister funduszy i polityki regionalnej, a wcześniej minister rozwoju.

– W takich, a nie innych uwarunkowaniach żyjemy. Wiadomo – każdy z nas żyje swoim życiem  i życiem swojego państwa, tym niemniej wszelkie procesy, które rozstrzygają o naszych losach, o tym, czy będziemy żyć dostatnio, w pokoju, czy pewne rzeczy zrealizujemy i zostawimy Polskę właśnie taką następnym pokoleniom, zależy od działań tu i teraz. W polityce jest tak, jak i na wojnie, że ten, co się spóźnia, ten przegrywa, więc ważne jest, ażeby się nie spóźniać, żeby działać w rytm – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

W audycji rozmówca Radia Maryja odniósł się też do założeń konwencji programowej PiS, jaka odbyła się w miniony weekend.

Całość rozmowy z prof. Mieczysławem Rybą jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl