Prof. M. Andrzejewski: Odmrożenie cen energii od 1 lipca jest przedwczesne

Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Tymczasem Urząd Regulacji Energetyki 1 lipca ma zatwierdzić nowe ceny energii. Ekonomista, prof. Mariusz Andrzejewski, mówi w tym kontekście, że odmrożenie cen energii jest przedwczesne.

Wykładowca z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zwraca uwagę, że pozostawienie pieniędzy w portfelach Polaków przełożyłoby się na wzrost gospodarczy. Jest to istotne w kontekście decyzji Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec naszego kraju procedury nadmiernego deficytu.

– Wydatki na obronność w Polsce były ponad miarę, ale one były wymuszone tym, że staliśmy się krajem frontowym, przygranicznym. Gdybyśmy nie wydali tych pieniędzy, bylibyśmy zagrożeni. Obronność to jedna rzecz, ale drugą rzeczą jest to, że wydaliśmy ogromne pieniądze na imigrantów z Ukrainy. Z budżetu państwa wydajemy na świadczenia dla nich – na szkołę, na ochronę zdrowia. To powinno być odjęte od kwoty 5,1 procent – mówi prof. Mariusz Andrzejewski.

Ekonomista zwraca też uwagę na obniżanie cen energii na giełdzie. Rząd, na którego czele stoi Donald Tusk, zaproponował tzw. bon energetyczny. Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych ma wynieść 500 zł za megawatogodzinę.

Prawo i Sprawiedliwość chce przedłużania dotychczasowych osłon. Do Sejmu trafiło ponad 140 tys. podpisów pod obywatelskim projektem przeciwko podwyżkom. A wszyscy tzw. sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu złożyli wnioski taryfowe do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Urząd ma zatwierdzić nowe taryfy przed 1 lipca tego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl