fot. wpolsce.pl

Red. M. Karnowski: Zbiorowa, zorganizowana, bez przerwy powtarzana nagonka na o. T. Rydzyka CSsR to jedna z najbardziej obrzydliwych cech naszej przestrzeni medialnej

Zbiorowa, zorganizowana, bez przerwy powtarzana nagonka na o. Tadeusza Rydzyka CSsR to jedna z najbardziej obrzydliwych cech naszej przestrzeni medialnej. Chodzi o to, żeby uderzyć w pasterza, aby potem rozbiegły się owce. Ludzie tworzący kłamliwy przekaz w przestrzeni medialnej nie boją się złodziei, bo prawdziwie skorumpowany czy kradnący człowiek jest łatwy do manipulacji. Wiemy, co zrobiłeś, więc jesteś nasz i masz się podporządkować. Ale jak człowiek jest uczciwy, skuteczny i od ponad 30 lat prowadzi dzieło, to takiego człowieka uznaje się za wyjątkowo groźnego i niebezpiecznego – powiedział red. Michał Karnowski, dziennikarz i publicysta tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl oraz telewizji wPolsce.pl, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR, oraz Fundacja „Lux Veritatis” wezwali do zaprzestania naruszeń prawa przez mec. Artura Nowaka (autora internetowej audycji „Wysłuchanie”) i dziennikarza tygodnika „Wprost”, Piotra Barejkę. Wezwanie dotyczy odcinka „Wysłuchania” z 10 czerwca, poświęconego o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR i jego rzekomym bogactwom. Piotr Barejka już wcześniej, w opublikowanym na łamach tygodniku „Wprost” artykule „Ujawniamy majątek ludzi ojca Rydzyka. Politycy PiS, luksusowe rezydencje i mieszkania od seniorek”, szkalował środowisko Radia Maryja, za co 10 maja został wezwany do zaprzestania naruszeń prawa. [czytaj więcej]

W jednej ze stacji komercyjnych, takich brutalnych i agresywnych, jest materiał „32 lata bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza”. Bezkarność to pojęcie, którego możemy użyć w stosunku do osoby, jaka powinna ponieść jakąś karę, czyli popełniła przestępstwo, a mówimy o powszechnie szanowanym zakonniku, który sam nie ma majątku i funkcjonuje skromnie, pracując dla Polski i Kościoła. (…) To rodzaj panświnizmu – taka teza została kiedyś sformułowana przez Jerzego Urbana. Mówi ona, że każdego trzeba utytłać, każdemu trzeba dopisać najniższe możliwe intencje, instynkty i pragnienia. (…) Autorzy ataków w ten sposób chcą wprowadzić zamieszanie wśród wiernych, wśród osób podziwiających te dzieła. To klasyczna operacja prowokacji, oszustwa. Musimy to odrzucić. Musimy mieć świadomość, jak te mechanizmy działają. Pamiętajmy, że wszystko, co powstaje przy Kościele, a także w mediach, ma wymiar ekonomiczny – zwrócił uwagę red. Michał Karnowski.

Dziennikarz powiedział, że „najlepszym lekarstwem na wszystkie paskudztwa jest wizyta w Toruniu. Chodzi o zobaczenie na własne oczy, w jaki sposób to funkcjonuje. Żadna złotówka (…) nie została zmarnowana”.

– Wszystkie dzieła stworzone przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR błyszczą tym, jak racjonalne zostały wydane pieniądze, jak to jest skromnie prowadzone. Nie ma tam potężnej administracji, biurokracji. Nie ma złotych klamek czy luksusowych samochodów – wskazał.

Twórca tych dzieł żyje skromnie, w skromnym pokoju i skromnym gabinecie. Jednocześnie pieniądze, które udaje się pozyskać, pracują na rzecz wspólnoty. Jak sobie to zestawimy z opisem medialnym, to mi czasami jest wstyd, że jestem dziennikarzem – kontynuował gość Radia Maryja.

– Jest mi wstyd, że w przestrzeni publicznej może funkcjonować tak potężne kłamstwo, że można rok po roku, miesiąc po miesiącu powielać obrzydliwe manipulacje. 30 lat temu zaczęli pisać: Rydzyk, pieniądze, limuzyny, helikoptery, samoloty, złote klamki. Po 30 latach nie mają jednej limuzyny, złotej klamki, helikoptera i nie znaleźli jednej zmarnowanej złotówki, a mimo to dalej piszą te artykuły. W archiwum Radia Maryja jest kilkanaście tysięcy takich wycinków. Trzeba to dokumentować. Może kiedyś jakiś odważny historyk to opisze – mówił publicysta tygodnika „Sieci”.

Red. Michał Karnowski zauważył, że „fala ataków znowu wzbiera. Uznano tam, że tym razem może się udać – przepraszam za to, ale oni tak mówią – >>wykończyć Rydzyka<<”.

– Uznali, że mają taką przewagę i przyzwolenie europejskiej praworządności na łamanie prawa, na areszty wobec księży, że – jak to nazywają – „rozwiążą problem”. To nie jest pierwszy atak. Powinniśmy potraktować ten moment szczególnie. (…) To czas mobilizacji i wsparcia o. Tadeusza Rydzyka CSsR oraz wszystkich osób, które tworzą te dzieła – zaznaczył dziennikarz portalu wPolityce.pl.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że ludzie dopuszczający się kłamstw i manipulacji „sami pracują w szklanych pałacach – siedziba koncernu Agora to szklany, potężny pałac, podobnie jak siedziba TVN. To wielopiętrowe, luksusowe siedziby. Tam naprawdę parkuję maybachy”.

– To ludzie mający ogromne pieniądze, zarabiający niewyobrażalne kwoty, a rozliczają wdowi grosz. Żeby jeszcze robili to uczciwie. To jedna z najbardziej obrzydliwych cech naszej przestrzeni medialnej – zbiorowa, zorganizowana, bez przerwy powtarzana nagonka na o. Tadeusza Rydzyka CSsR, który został wybrany jako wróg publiczny, ale chodzi o to, żeby uderzyć w pasterza, żeby potem rozbiegły się owce – powiedział dziennikarz.

– Oni nie boją się prawdziwych złodziei, nie atakują ich, bo prawdziwie skorumpowany czy kradnący człowiek jest łatwy do manipulacji. Wiemy, co zrobiłeś, więc jesteś nasz i masz się podporządkować. (…) Ale jak człowiek jest uczciwy, skuteczny i od ponad 30 lat prowadzi dzieło, (…) to uznaje się go za wyjątkowo groźnego i niebezpiecznego – dodał.

Cała rozmowa z red. Michałem Karnowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl