fot. pixabay.com

Wicemin. A. Łukaszewska-Trzeciakowska: Rozporządzenie o rynku bilansującym pozwoli obniżyć ceny prądu

Rozporządzenie o rynku bilansującym da szybszy efekt, jeśli chodzi o obniżkę cen energii elektrycznej w Polsce. Nie zmieniamy sposobu ustalania cen, tylko zbliżamy cenę wytwarzania z cena ofertową – mówiła w Sejmie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska. 

Wiceminister klimatu i środowiska odniosła się w Sejmie do pytań posłów o plany rządu dotyczące pomocy przedsiębiorcom w związku z wysokimi cenami energii elektrycznej.

„Rząd (…) wdraża krajowe rozwiązania, zarówno na poziomie detalicznego rynku, jak i hurtowego, bo naszym głównym zadaniem, ideą jest obniżenie cen na rynku hurtowym, co wpłynie na rachunki, nie tylko końcowych odbiorców, ale też przedsiębiorców” – poinformowała w Sejmie i wyjaśniła, że jeżeli obniży się ceny na rynku bilansującym, skutkiem tego będzie obniżenie cen na rynku energii elektrycznej.

„W konsekwencji pojawienie się kolejnych impulsów dla rynku hurtowego, a w horyzoncie terminowego. To jest działanie, które wpływa na ceny energii, ofertowe dla przedsiębiorców, obniżając je. Mamy sygnały z rynku, ale też komentarze ekspertów, że to jest bardzo skuteczne i dobre rozwiązanie” – podkreśliła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

„Bardzo wyraźne sygnały z Unii Europejskiej płyną, żeby wpływać raczej na obniżenie przychodów podmiotów, które zajmują się wytwarzaniem energii i redystrybuować do społeczeństwa środki tak uzyskane w długiej perspektywie czasowej, natomiast nie wpływać na ceny hurtowe. (…) To jest takie stanowisko: oszczędzajmy, redystrybuujmy środki, a nie wpływajmy bezpośrednio na ceny energii elektrycznej” – stwierdziła wiceminister.

Zwróciła uwagę, że stanowisko polskiego rządu jest odmienne.

„Jest rozporządzenie o rynku bilansującym, które w mojej opinii, w bardzo szybkim czasie wpłynie nie tylko na rynek bilansujący, ale też rynek spotowy, rynek dnia następnego i z kolei na rynek krótkoterminowy i terminowy. To będzie impuls, który obniży ceny energii dla wszystkich. Jednocześnie zachowamy konkurencyjność. Nie zmieniamy sposobu ustalania cen, tylko zbliżamy cenę wytwarzania z ceną ofertową” – zapewniła.

Resort poinformował we wtorek, że do konsultacji publicznych przedłożono projekt zmiany rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, w którym poza zmianą terminów przekazywania aktualizacji kosztu paliwa podstawowego na potrzeby rozliczenia tak zwanej pracy wymuszonej rozliczanej zgodnie z CWD (cena wymuszonej dostawy energii) i CWO (cena wymuszonego odbioru energii), wprowadza nowy mechanizm uprzedniej weryfikacji ofert na rynku bilansującym.

Podano, że głównym elementem mechanizmu są: wprowadzenie obowiązku składania ofert bilansujących na rynku bilansującym energii elektrycznej na podstawie indywidualnych kosztów zmiennych wytwarzania energii elektrycznej przez składających oferty bilansujące; wprowadzenie maksymalnej ceny ofertowej (MaxCO) wraz z określeniem sposobu jej ustalania; wprowadzenie automatycznego ograniczenia cen ofertowych składanych przez uczestników rynku do maksymalnej ceny ofertowej (MaxCO), jeżeli cena ofertowa złożona w ofercie bilansującej jest wyższa niż maksymalna cena ofertowa (MaxCO); wykorzystanie tak ustalonych cen ofertowych do dalszych procesów rynku bilansującego; wzmocnienie transmisji sygnałów cenowych pomiędzy rynkiem bilansującym a pozostałymi rynkami energii elektrycznej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl