fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prof. J. Kawecki: Do 12 października należy zgłosić przebywanie w innym miejscu w dniu wyborów niż miejsce zameldowania, by otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu

Jeśli się wie, że 15 października będzie się w innym miejscu niż swoje miejsce zameldowania, to można to zgłosić w swoim urzędzie gminy do 12 października. Cyfryzacja w tym przypadku pomaga. Jest łatwość w dokonaniu zmian i w umieszczeniu na liście wyborców w tym obwodzie, w którym będziemy przebywali – powiedział prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki zaznaczył, że przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi warto przede wszystkim pamiętać, by zwrócić uwagę na kalendarz wyborczy.

– Tam są pewne terminy, które zobowiązują każdego z nas. Nie tylko tych, którzy przygotowują karty, urny i lokale wyborcze, ale także nas, abyśmy w odpowiednim czasie ewentualne zmiany czy potrzeby w zakresie uczestnictwa w głosowaniu zrealizowali. Jeśli przewidujemy, że w dniu wyborów będziemy przebywali gdzieś indziej, a więc nie w tym miejscu, gdzie mamy obecnie miejsce naszego zameldowania (czyli gdzie zostaliśmy umieszczeni w Centralnym Rejestrze Wyborców), to trzeba o tym pamiętać, żeby móc głosować. Trzeba to przewidzieć i w odpowiednim czasie zgłosić, aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów podkreślił gość Radia Maryja.

Były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powiedział, że w zbliżających się wyborach parlamentarnych i referendum mamy już sprawnie działający Centralny Rejestr Wyborców.

– Jeśli się wie, że 15 października będzie się w innym miejscu niż swoje miejsce zameldowania, to można to zgłosić w swoim urzędzie gminy do 12 października. Cyfryzacja w tym przypadku pomaga. Jest łatwość w dokonaniu zmian i w umieszczeniu na liście wyborców w tym obwodzie, w którym będziemy przebywali, który będzie odpowiadał miejscu naszego pobytu w dniu wyborów podkreślił przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu.

Dopisanie się do spisu wyborców poza naszym miejscem zameldowania dotyczy często służb mundurowych, a w szczególności żołnierzy, ratowników czy osób wyjeżdżających na misje.

Istotne kwestie zawarte w kalendarzu wyborczym dotyczą również osób niepełnosprawnych.

– Tak ułożony jest kalendarz wyborczy, żeby umożliwić także osobom niepełnosprawnym dostęp do skorzystania nawet z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i powrotu z lokalu do swojego miejsca zamieszkania, jeśli to jest miejsce w gminie, w której nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Mogą z tego skorzystać osoby niepełnosprawne, ale także i wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Należy taką potrzebę zgłosić do 2 października. Odpowiedź zostanie podana do 12 października wskazał gość Radia Maryja.

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki przypomniał, że osoby, które przebywają poza granicami Polski, mają obowiązek składać wnioski, by być ujętym w spisie wyborczym w obwodach głosowania utworzonych poza granicami kraju.

– Do publicznej wiadomości wszystkie zestawienia dotyczące granic obwodów i numerów utworzone zagranicą oraz adresy siedziby obwodowych komisji  będą podane w kalendarzu wyborczym do 25 września. Wtedy ci, którzy będą poza granicami Polski, powinni sprawdzić w rejestrze podanym do publicznej wiadomości adresy lokali i zadecydować, z którego chcieliby skorzystać. Wiosek o wpisanie ich do danego lokalu wyborczego powinni złożyć najpóźniej do 10 października. To zostanie ujęte również w Centralnym Rejestrze Wyborców – powiedział były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Warto pamiętać, że jest również możliwość głosowania korespondencyjnego.

– Dotyczy to wyborców niepełnosprawnych, którzy jeśli chcą, powinni skorzystać z nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille’a. Mogą to zgłosić osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Z takiego zgłoszenia można skorzystać, zgłaszając się do 2 października – zaznaczył gość Radia Maryja.

Wszelkie ważne informacje dotyczące nadchodzących wyborów parlamentarnych zamieszczane są na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Cała rozmowa z udziałem prof. dr. hab. inż. Janusza Kaweckiego z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl