Prof. G. Uścińska: W ostatnich latach zaufanie do ZUS wzrosło o kilkadziesiąt procent

W ostatnich latach zaufanie do ZUS wzrosło o kilkadziesiąt procent. W ramach szeroko rozumianego kapitału społecznego trzeba budować zaufanie społeczne. To jest kwestia funkcjonowania państwa na wysokim poziomie – mówiła w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto oraz spadek bezrobocia przełożyły się na wyższe wpływy z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Ich kwota w pierwszym półroczu 2023 r. wyniosła 151,4 mld złotych, co stanowi wzrost o ok. 16,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Środki ze składek wpływające do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwalają na pokrycie ok. 80 proc. świadczeń wypłacanych przez ZUS. [czytaj więcej]

– Z punktu widzenia historycznego, czyli od stycznia 1999 r., kiedy notujemy pobór składek, ta sytuacja jest najbardziej korzystna – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska.

W tym roku 3,6 mln emerytów i rencistów otrzymało tzw. czternastki. Nie są one pokrywane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

– One są finansowane de facto i de iure z podatków. (…) Pewność finansowania będzie uzależniona od sytuacji budżetu państwa – wskazała prezes ZUS.

Zdecydowana większość uprawnionych otrzymała już czternaste świadczenie. Pozostali otrzymają w terminie wypłaty swoich świadczeń emerytalnych czy innych. Przypomnijmy, że czternaste świadczenie wynosi 2 650 zł brutto, co daje 2 202 zł netto – dodała rozmówczyni Radia Maryja.

Do „czternastki” uprawnionych jest prawie dziewięć mln osób. Budżet przeznaczony na pokrycie tych świadczeń wynosi 20,7 mld złotych.

Prof. Gertruda Uścińska była gościem XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podkreślała wówczas rolę zaufania społecznego.

– To zaufanie budujemy poprzez nowoczesne państwo, poprzez dostęp do wielu rozwiązań, usług – tak jak zbudowaliśmy nowoczesny filar świadczeń na rzecz rodziny. Wypłacamy ogromne środki z tytułu świadczeń 500 plus i innych w sposób bardzo nowoczesny, zautomatyzowany; stworzyliśmy urząd, który jest czynny siedem dni w tygodniu przez 24 godziny. Widzimy, że zaufanie społeczne do takich rozwiązań jest bardzo wysokie. W ramach szeroko rozumianego kapitału społecznego trzeba budować zaufanie społeczne do państwa, do różnych form aktywności obywateli – formalnych i nieformalnych. To jest (…) kwestia funkcjonowania państwa na wysokim poziomie – zaznaczyła prezes ZUS.

Przyznała, że zaufanie do Zakładu było słabe przez całe dziesięciolecia.

Generalnie ta instytucja była postrzegana jako niedostępna, nie do końca służąca obywatelom. (…) W ostatnich latach (…) zaufanie wzrosło o kilkadziesiąt procent. To jest przykład tego, by przyczyniać się do budowy kapitału społecznego, a przejawem tego jest wysoki wskaźnik zaufania społecznego. Tak należy rozumieć funkcjonowanie instytucji publicznych, powołanych i zobowiązanych do działań na rzecz obywateli – mówiła.

Całość rozmowy z prof. Gertrudą Uścińską jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl