fot. freepik.com

ZUS w pierwszym półroczu tego roku skontrolował 324 tys. osób na zwolnieniach lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu tego roku skontrolował 324 tys. osób na zwolnieniach lekarskich. W ich następstwie wstrzymał wypłatę ponad 21 tys. zasiłków chorobowych na blisko 19,2 mln zł – przekazał Zakład.

Kontrole prawidłowości orzekania niezdolności do pracy i wykorzystania zwolnień lekarskich to obowiązek ZUS-u. Pomocny jest w tym m.in. system e-zwolnień, który pozwala na bieżące monitorowanie zaświadczeń.

Tylko na Dolnym Śląsku po kontroli zwolnień lekarskich do ZUS w wróciło blisko 1,3 mln zł – poinformowała Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału ZUS.

Kontroli ZUS podlegają przede wszystkim osoby, które bardzo często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo długich zwolnień, a także te osoby, które już kiedyś miały z tym problem i musiały zwrócić zasiłek. Kontrole są prowadzone także u pacjentów tych lekarzy, którzy wystawiają bardzo dużą liczbę zwolnień. Część zwolnień ZUS typuje do kontroli losowo, a więc tak naprawdę każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim może być przez nas skontrolowana – powiedziała Iwona Kowalska-Matis.

RIRM

drukuj