fot. Tomasz Strąg

Nowy projekt ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanie się wirtualnym biurem rachunkowym dla przedsiębiorców. Przewiduje to jeden z kluczowych projektów, które Zakład chce zrealizować w najbliższych latach.

W ramach transformacji ZUS planuje wziąć na siebie odpowiedzialność za większość rozliczeń. System wspierany przez pracowników Zakładu sam policzy i przygotuje dokumenty, a firmy będą musiały zatwierdzić stan zobowiązań – wyjaśnia prezes ZUS.

Prof. Gertruda Uścińska wskazuje, że rozwiązanie przyniesie wiele korzyści pracodawcom; wpłynie także na szybszą wypłatę emerytur.

– Dzięki tym rozwiązaniom przedsiębiorcy i firmy uzyskają poczucie pewności. Jeżeli wprowadzimy te systemy, a dokumenty i rozliczenia będą u nas, to pozwoli to na szybsze i sprawniejsze wypłaty świadczeń. Jest to jeden z kilkunastu dużych projektów. Ten w szczególności dedykowany jest dla przedsiębiorców, którzy obciążeni są prowadzeniem biurokracji. Wprowadzenie tego nowoczesnego wirtualnego rozliczania spowoduje, że będą oni w mniejszym stopniu obciążeni czynnościami finansowymi, księgowymi i administracyjnymi – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Obecnie obowiązek wyliczania i opłacania składek za siebie i swoich pracowników spoczywa na przedsiębiorcy.

ZUS weryfikuje wyliczenia firm i wskazuje ewentualne błędy. Dzięki wprowadzeniu planowanych zmian, liczba błędów może zostać zredukowana.

Agenda unowocześnienia Systemu Zabezpieczenia Społecznego w Polsce przewiduje, że działania technologiczne, organizacyjne i prawne zostaną zrealizowane w dużym stopniu do 2022 r. Końcowy ich efekt planowany jest do 2023 r.

RIRM

drukuj