fot. flickr.com

Litwa: Rozpoczęło się przedterminowe głosowanie w wyborach do Sejmu

Na Litwie w poniedziałek rozpoczęło się przedterminowe głosowanie w niedzielnych wyborach do jednoizbowego parlamentu, Sejmu. Sondaże wskazują na ponowne zwycięstwo współrządzącego obecnie Litewskiego Związku Rolników i Zielonych.

Ze względu na epidemię koronawirusa, by uniknąć większych skupisk ludzi, przedterminowe głosowanie zostało wydłużone z tradycyjnych dwóch dni do czterech. Zawczasu można oddać głos nie tylko w budynkach administracyjnych poszczególnych samorządów kraju, tak jak zazwyczaj, ale też w dodatkowo wyznaczonych miejscach. Głosowanie od poniedziałku trwa m.in. na wileńskim placu Łukiskim.

We środę rozpocznie się trzydniowe głosowanie w tzw. punktach specjalnych, czyli w szpitalach, domach opieki i pomocy społecznej, zakładach karnych.

W piątek i sobotę głosowanie będzie w domach. Z możliwości oddania głosu w domu skorzystają tym razem nie tylko osoby niepełnosprawne, czy powyżej 70. roku życia, ale też ci, którzy są chorzy na COVID-19 bądź przebywają w samoizolacji.

Przewodnicząca Głównej Komisji Wyborczej (GKW) Laura Matjoszaityte poinformowała, że pracownicy komisji wyborczych przeszli specjalne szkolenie z zakresu pracy w sytuacji pandemii koronawirusa.

Tegoroczne wybory parlamentarne wyróżnia nie tylko sytuacja epidemiologiczna. Po raz pierwszy został utworzony jednomandatowy tzw. okręg Litwinów Świata. Litwini mieszkający poza granicami kraju wybiorą swego przedstawiciela. W tym okręgu o mandat zawalczą m.in.: prezes Wspólnoty Litwinów Świata Dalia Asanavicziute, minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius oraz przedstawiciele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, wiceminister w resorcie transportu Władysław Kondratowicz.

Przedwyborcze sondaże wskazują na ponowne zwycięstwo współrządzącego obecnie Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŻS). Przed czterema laty to ugrupowanie zdobyło rekordową liczbę mandatów – 56.

Prognozuje się, że tym razem LVŻS zdobędzie blisko 16 proc. głosów. Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci uzyska około 15 proc. poparcia. Według sondaży po około 8 proc. zdobędą Litewska Partia Socjaldemokratyczna i Partia Pracy. Wymagany 5-procentowy próg wyborczy ma przekroczyć też Ruch Liberałów.

Litewski parlament liczy 141 posłów. 70 jest wybieranych z list partyjnych, 71 – w okręgach jednomandatowych.

W wyborach startuje 19 partii, o mandaty poselskie walczy 1755 kandydatów, w tym 23 niezależnych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl