[TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska: Od strony dochodowej bieżąca sytuacja ZUS jest bardzo dobra

O ile w 2016 r. wpływy ze składek na ubezpieczenia społeczne pokryły 74.2 proc. wydatków na świadczenia, w 2017 r. – 78,5 proc., to dzisiaj – po pierwszym półroczu 2018 r. – możemy powiedzieć, że wynoszą one prawie 79 proc. Są to najwyższe wskaźniki, biorąc pod uwagę ostatnie lata – powiedziała w czwartkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Gość audycji ostrzegła również przez oszustami podszywającymi się pod Zakład.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega wszystkich, którzy w ostatnim czasie dostali lub dostaną maila z ZUS. To oszustwo. Zakład nie rozsyła maili do swoich klientów – zaznaczyła prof. Gertruda Uścińska.

Uwaga na wzmożoną aktywność oszustów, którzy chcą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerach klientów ZUS. My nie wysyłamy maili do swoich klientów. Oszuści, którzy podszywają się pod ZUS, ponownie nasilili swoje działania. Tylko w poniedziałek dzwoniło do nas w tej sprawie kilkanaście osób. W temacie wiadomości było wpisane: „Zaległe składki”. W samym mailu była natomiast prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości. Ostrzegamy, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na takie maile – zaznaczyła prezes ZUS.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można zadzwonić do ZUS na numer: 22 560 16 20 – dodała.

Gość Radia Maryja odniosła się również do kondycji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wskazała, że w ostatnich latach jest ona bardzo dobra.

Na dzień 11 października łącznie pobraliśmy na numery rachunków składkowych ponad 195 mld zł. Zbliżamy się do historycznego osiągnięcia – przekroczenia 200 mld zł. Od strony dochodowej bieżąca sytuacja ZUS jest bardzo dobra. O ile w 2016 r. wpływy ze składek na ubezpieczenia społeczne pokryły 74.2 proc. wydatków na świadczenia, w 2017 r. – 78,5 proc., to dzisiaj – po pierwszym półroczu 2018 r. – możemy powiedzieć, że wynoszą one prawie 79 proc. Są to najwyższe wskaźniki, biorąc pod uwagę ostatnie lata – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Dobra sytuacja w ZUS pozwoliła na kolejną blokadę dotacji z budżetu państwa – zwróciła uwagę prezes Zakładu.

Zablokowaliśmy w sierpniu dotację z budżetu w wysokości 3 mld zł, teraz 3,3 mld zł. Łącznie zrezygnowaliśmy z 8,5 mld zł dotacji z budżetu. Rezygnujemy z tego, ponieważ reforma uszczelnienia zasad poboru składek oraz dobra sytuacja gospodarcza pozwalają na pokrywanie bieżących wydatków na świadczenia – wskazała prof. Uścińska.

Całość rozmowy z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl