„Rzeczpospolita”: Cudzoziemcy podporą budżetu

Zagraniczni pracownicy zaczęli wypełniać lukę w finansach ZUS. Resort pracy chce ułatwić ich zatrudnianie – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”.

Cudzoziemcy nie tylko z powodzeniem ratują polski rynek pracy, ale też stają się coraz większym wsparciem dla finansów publicznych – czytamy w artykule.

Jak wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”, w zeszłym roku mogli oni oddać państwu nawet 3-6 mld zł w postaci różnych danin. Chodzi o osoby, które są zarejestrowane w ZUS, pracują legalnie na umowę-zlecenie lub na umowę o pracę i odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne oraz PIT. Ich liczba według danych ZUS na koniec 2017 r. sięgnęła już 440 tys. i była aż o 50 proc. większa niż przed rokiem i o 140 proc. większa niż przed dwoma laty.

Wpływy podatkowe i składkowe od cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS mogą wynosić 5,2 mld zł” – wylicza dla „Rz” Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

„To orientacyjne kwoty, bez wątpienia jednak szybki przyrost cudzoziemców w rejestrach ubezpieczonych jest jedną z przyczyn stosunkowo dobrej sytuacji finansowej ZUS, który rok zakończył z deficytem mniejszym, niż planowano” – mówi.

To pozytywne zjawisko – ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

„Nie tylko dlatego, że cudzoziemcy wspierają ubezpieczenia społeczne i budżet państwa, ale też dlatego, że poprawiają fatalną u nas proporcję między osobami pracującymi a nie pracującymi. W pewien sposób dorzuca się więc do kosztów świadczeń wypłacanych niepracującym Polakom” – uważa Jeremi Mordasewicz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl