fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Producenci rolni odczuwają brak pracowników sezonowych. J. Podgórski: Może dojść do sytuacji, że bardziej będzie się opłacało pozostawienie owoców na drzewach i krzewach

Producenci rolni odczuwają już brak pracowników sezonowych. Rusza zbiór tzw. nowalijek, czyli młodych warzyw. W lipcu rozpocznie się sezon na owoce miękkie, na jesieni będą zbiory w sadach.

Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, ostrzega, że może dojść do sytuacji, w której gospodarzom będzie opłaciło się bardziej pozostawić produkty na krzewach i drzewach.

W związku z pandemią koronawirusa obserwujemy odpływ pracowników z Ukrainy. Właśnie ta grupa stanowi największy rezerwuar pracowników sezonowych.

Pracownicy z zagranicy zasilają gospodarstwa sadownicze i plantacje. Polska jest dziś liderem w produkcji czarnej porzeczki, aronii, borówek oraz jabłek.

Bez pracowników sezonowych nie da się przeprowadzić planowych prac – ostrzega Jacek Podgórski.

– Bez pracowników sezonowych nie da się tych owoców zebrać. Bardzo możliwe, że producenci nie będą tych owoców zbierać. Bardziej może się opłacać pozostawienie ich na drzewach i krzewach. Mówimy o miliardowych stratach dla polskiego rolnictwa – powiedział.

Warto zauważyć, że tylko w ubiegłym roku Polska wydała 330 tys. nowych pozwoleń na prace dla osób z Ukrainy; w dalszej kolejności są Azjaci.

– Już obserwujemy odpływ tych pracowników. Jeżeli mówimy o rolnictwie, zasilają oni gospodarstwa sadownicze i wszelkiego rodzaju plantacje – wskazał dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.  

Jacek Podgórski pozytywnie ocenił działania Ministerstwa Rolnictwa mające na celu zatrzymanie pracowników sezonowych, między innymi przedłużenie pozwoleń na pobyt.

Polska jest liderem, jeśli chodzi o porzeczki, aronię, jabłka. Problem nie dotyczy jednak sadowników, ale dotyka każdy sektor, który korzysta z pracowników sezonowych. Trudno powiedzieć, jak w takiej sytuacji miałoby funkcjonować polskie rolnictwo – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

– Trzeba byłoby utrzymać dla tych pracowników otwarte granice. Jeśli nie będziemy w stanie utrzymać tendencji z ostatnich lat, czyli zwiększonego napływu pracowników z Ukrainy, to sobie po prostu nie poradzimy – dodał Jacek Podgórski.

W jego ocenie to jednak za mało. Problem braku pracowników dotyczy nie tylko Polski, ale także innych krajów Europy, między innymi  Niemiec czy Francji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl