fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydent A. Duda proponuje nowelizację Kodeksu cywilnego

Ustanowienie podstawy prawnej dla odpowiedzialności cywilnej za krzywdę najbliższych członków rodziny poszkodowanego, która polega na niemożności nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej – to założenie prezydenckiej noweli, którą zajmie się dziś Sejm.

Prezydent Andrzej Duda proponuje nowelizację Kodeksu cywilnego, która dając podstawę normatywną, pozwoli na ujednolicenie orzekania sądów.

Zagadnienie to dotyczy przede wszystkim przypadków utraty więzi rodzinnej w następstwie stanu śpiączki pourazowej poszkodowanego lub stanu wegetatywnego. Ciężkie i trwałe uszkodzenie ciała powoduje w takich przypadkach niemożność nawiązywania lub kontynuowania więzi rodzinnej. Po stronie członków najbliższej rodziny poszkodowanego powstaje silna i długotrwała trauma.

Na przestrzeni ostatnich lat w orzecznictwie sądów powszechnych ukształtowało się przeważające stanowisko, że tego rodzaju krzywda podlega naprawie przez zapłatę odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia.

Odnotowano jednak przypadki prawomocnego oddalenia powództwa najbliższych członków rodziny poszkodowanego o zapłatę zadośćuczynienia za zerwanie więzi rodzinnej. Prezydencka inicjatywa jest odpowiedzią na te rozbieżności.

Propozycję pozytywnie ocenia Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Nic nie zastąpi więzi rodzinnych, ale pieniądze rodzinie i dziecku na pewno będą potrzebne, żeby zapewnić potrzeby związane z utratą więzi. Uważam, że inicjatywa prezydenta jest słuszna i w takich dramatycznych sytuacjach trzeba ludziom pomagać – podkreśla poseł Piotr Uściński.

Pierwsze czytanie noweli rozpocznie się o godz. 16.00 w sali plenarnej. Zaplanowano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół poselskich.

RIRM

drukuj