fot. PAP/Rafał Guz

Min. P. Czarnek o zawetowaniu tzw. ustawy medialnej przez prezydenta A. Dudę: Jednoznacznie zła decyzja

Jednoznacznie zła decyzja. Zdecydowanie lepiej byłoby dla polskiego rynku medialnego, gdybyśmy mieli takie rozwiązania, jakie obowiązują w innych krajach europejskich. Rozumiem decyzję prezydenta Andrzeja Dudy i jest ona zgodna z prawem, ale jej nie popieram – stwierdził dr hab. Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji i nauki, odnosząc się do zawetowania nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent Andrzej Duda zawetował wczoraj nowelizację tzw. ustawy medialnej, jednocześnie kierując ją do Sejmu w celu ponownego rozpatrzenia. W myśl ustawy podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogłyby posiadać w spółkach medialnych udziały nieprzekraczające 49 proc. Minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek, stwierdził, że podpis prezydenta pod nowelizacją tzw. ustawy medialnej byłby lepszy dla Polski.

Minister Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda od początku wyrażał swoje wątpliwości. W jego ocenie decyzja Prezydenta RP jest zła.

– Jednoznacznie zła decyzja. Zdecydowanie lepiej byłoby dla polskiego rynku medialnego, gdybyśmy mieli takie rozwiązania, jakie obowiązują w innych krajach europejskich. Rozumiem decyzję prezydenta Andrzeja Dudy i jest ona zgodna z prawem, ale jej nie popieram i uważam, że podpis prezydenta byłby zdecydowanie lepszy dla Polski i polskiego rynku medialnego – powiedział dr hab. Przemysław Czarnek.

Przeciwnicy nowych przepisów podnosili, że są one wymierzone w stację TVN, której większościowym właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Przyjęcie ustawy przez Sejm spowodowało protesty w całym kraju.

Ustawa ponownie trafi do niższej izby parlamentu. Sejm może odrzucić prezydenckie weto większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

RIRM/JG

drukuj