Prezydent Andrzej Duda zakończył wizytę w Gruzji

Zakończyła się wizyta polskiej pary prezydenckiej w Gruzji. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz Gruzji, Polonią oraz gruzińskimi intelektualistami. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa oraz zbliżenia Gruzji do Unii Europejskiej i NATO.

Współpraca na polu dziedzictwa historycznego oraz zaznaczenie obecności Polski w Gruzji – to tematy przewodnie drugiego dnia pobytu polskiej pary prezydenckiej w tym kraju. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z dowódcami oraz polskimi funkcjonariuszami w siedzibie misji obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji.

Podczas spotkania prezydent rozmawiał m. in. z policjantami i strażnikami granicznymi. Funkcjonariusze opowiedzieli Andrzejowi Dudzie o swojej służbie  – mówi minister Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.

– Mówili panu prezydentowi o sytuacji w regionach Osetii i Abchazji. To było bardzo ciekawe, bardzo ważne spotkanie. Polska jest tutaj obecna także właśnie w ramach misji Unii Europejskiej. To jest istotna rola Polski. To jest jedna z większych grup narodowych w ramach misji UE, więc Polacy odgrywają tutaj bardzo istotna rolę, także w kierownictwie tej misji – zaznacza minister Krzysztof Szczerski.  

Następnie prezydent Polski wraz z Pierwszą Damą wzięli udział w uroczystym otwarciu ul. imienia Józefa Piłsudskiego w Tbilisi. Marszałek Józef Piłsudski jest jedną z kilku postaci, które stanowią spoiwo relacji polsko-gruzińskich.

Kolejnym elementem wizyty Andrzeja Dudy w Gruzji nawiązującym do historii, były odwiedziny na polskim stanowisku archeologicznym na terenie fortecy Gonio.

Ostatnim punktem dwudniowej wizyty Andrzeja Dudy w Gruzji było spotkanie z przewodniczącym rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej.

Choć pobyt pary prezydenckiej dotyczył przed wszystkim kwestii bezpieczeństwa, nie zabrakło rozmów o wspólnym dziedzictwie. Polska jest i będzie przyjacielem Gruzji – dodaje szef gabinetu prezydenta RP.

– Politycznym, ale także tym społecznym, rozłożonym na bardzo wiele różnych elementów, także niepolitycznych, takich jak te, które dzisiaj pan prezydent podkreślał swoja obecnością w tych miejscach, gdzie Polacy są aktywni, gdzie działają w Gruzji – podkreśla minister Krzysztof Szczerski.

Dwudniowa wizyta prezydenta w Gruzji wpisuje się w 25. rocznicę przywrócenia stosunków dyplomatycznych obu państw. Andrzej Duda i jego gruziński odpowiednik, podpisując wspólną deklarację o pogłębionej współpracy, podkreślili, że Polska i Gruzja to państwa, które łączy wspólna historia ale jest przed nami także perspektywa, która mówi o dobrej współpracy, zarówno gospodarczej, kulturowo-naukowej, jak i strategicznej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl