fot. twitter.com/NFOSiGW

Od 2022 roku zacznie obowiązywać program dopłat do rozbudowy infrastruktury ładowania aut elektrycznych oraz tankowania wodoru

By obniżyć poziom emisji dwutlenku węgla o 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku, Komisja Europejska proponuje reformy. Jedna z nich dotyczy zmniejszenia średnich emisji z nowych samochodów o 55 proc. od 2030 roku i o 100 proc. od 2035 roku w porównaniu z bieżącym rokiem.

Tym samym wszystkie nowe samochody rejestrowane od 2035 roku będą elektrykami lub napędzane wodorem. By jednak rozwój elektromobilności był możliwy, potrzebne jest zwiększenie zdolności ładowania.

– Mamy np. wytyczne co do wymogów. Mają także powstać stacje ładowania dla samochodów lekkich, osobowych wzdłuż korytarzy TEN-T, co 60 km stacje o mocach minimum 150 kW, a dla pojazdów ciężkich stacje ładowania o mocy minimum 350 kW. To wielokrotnie więcej niż to, co aktualnie mamy w Polsce – powiedział Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Krzysztof Burda dodał, że brak infrastruktury to największa przeszkoda rozwoju elektromobilności w naszym kraju.

– W tym momencie powinniśmy się skupić na odbudowie, nazwijmy to, stacji benzynowych dla samochodów elektrycznych, hubów ładowania, szczególnie w miastach, na obrzeżach miast tak, żeby można było korzystać swobodnie z samochodu elektrycznego w zasadzie przez każdą grupę, która tego potrzebuje i biznes, który nie może czekać kilku lub kilkunastu godzin na to, aż auto się naładuje podkreślił prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Dlatego infrastruktura związana z elektromobilnością powinna w pierwszej kolejności powstać w największych miastach – dodaje KB.

– Te miasta mają największy potencjał, jeśli chodzi o zakupy nowych pojazdów, ale też największy potencjał korzyści ze wdrażania elektromobilności w samym mieście: pozbywamy się emisji spalin, emisji hałasu – zaznaczył Krzysztof Burda.

Od stycznia ruszy nabór wniosków w programie wsparcia dla rozbudowy infrastruktury ładowania elektryków i tankowania wodoru. Wnioski w tej sprawie można będzie składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl