Dr Niecko: Elektromobilność to nie tylko samochody

Elektromobilność to nie tylko samochody, ale też autobusy, trolejbusy, a  nawet promy – wskazuje dr Tomasz Niecko, wiceprzewodniczący klastra logistyczno-transportowego północ południe.

Dr Tomasz Niecko mówi, że dla rozwoju elektromobilności potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, umożliwiająca ładowanie pojazdów elektrycznych.

Ekspert zwraca również uwagę, że rozwój elektromobilności nie wiąże się tylko z samochodami na prąd.

– To są proszę państwa autobusy – już w polskich miastach jeżdżą elektryczne autobusy. To są trolejbusy, które mogą do pewnych kilometrów zdejmować pantograf i dojeżdżać np. do takich miejsc, gdzie trudno byłoby dobudować sieć trolejbusową. Takie trolejbusy będą jeździły po Gdyni. Oprócz tego mamy jeszcze inne jednostki, które poruszają się i przemieszczają. Możemy tutaj mówić o elektrycznych jednostkach pływających. Elektryczne jednostki pływające to są promy, statki. Pierwszy taki prom elektryczny został wybudowany m.in. w Gdańsku; był zaprojektowany przez polską firmę projektową. W tej chwili pływa sobie w Szwecji –   podkreśla dr Tomasz Niecko.

Zgodnie ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, w Polsce w pierwszej kolejności elektryfikowany ma być transport publiczny, a do 2025 r. na drogach ma jeździć milion elektrycznych pojazdów.

Rozwój elektromobilności ma zmniejszyć zależność Polski od importu ropy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl