Ustawa o elektromobilności jeszcze w styczniu na biurku prezydenta?

Ustawa o elektromobilności nabrała tempa i do końca stycznia powinna trafić na biurko prezydenta – informuje resort energii. W ubiegłym tygodniu projekt przeszedł przez Sejm, teraz zajmie się nim Senat. Wcześniej ustawa była poddana wielomiesięcznym konsultacjom społecznym.

Projekt nie u wszystkich wzbudza entuzjazm. Posłowie opozycji zarzucają mu zbyt szybki proces legislacji – napisał „Puls Biznesu”.  Firmy natomiast liczą na kilka poprawek. Chcą m.in., by Senat przywrócił w ustawie zapis o opłacie za wjazd do centrów miast. Pierwotnie miała ona wynosić 30 zł, jednak sejmowa komisja zrezygnowała z tego pomysłu.

Poseł Kukiz‘15 Krzysztof Sitarski, autor poprawki, podkreśla, że gdyby opłata zaczęła obowiązywać, strefy czystego transportu mogłyby być bezzasadnie powiększane.

Ustawa przewiduje wprowadzenie przez samorządy „stref czystego transportu”. Są to strefy analogiczne do obecnych. Te strefy są, ale się inaczej nazywają i są bardzo mocno ograniczone. Gdyby wprowadzić opłaty 30 zł za wjazd do centrum miasta samochodu spalinowego, innego niż hybrydowy, elektryczny czy wodorowy, spowodowałoby to zakus rozszerzania czystych stref transportu w sposób większy. Samorządy rozszerzałyby te strefy, licząc na zyski z wjazdu samochodów, które w 99,7 proc. w Polsce są pojazdami spalinowymi – zaznacza Krzysztof Sitarski.

Program elektromobilności zakłada produkcję pojazdów o napędzie elektrycznym oraz tworzenie stref czystego transportu. Ponadto auta elektryczne mają być zwolnione z opłat parkingowych i akcyzy. Powstać ma również podstawowa sieć infrastruktury ładowania prądem i gazem.

Według założeń, do 2025 r. po polskich drogach ma jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych.

Autorem ustawy jest Ministerstwo Energii.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl