fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezes Gaz-Systemu: Przesył komercyjny połączenia gazowego Polska-Słowacja nastąpi w drugiej części tego roku

Przesył komercyjny połączenia gazowego Polska-Słowacja nastąpi w drugiej części tego roku – poinformował w piątek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podczas uroczystego otwarcia gazociągu w Strachocinie.

W piątek w Strachocinie odbyła się uroczystość uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja z udziałem premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Słowacji Eduarda Hegera.

Jak mówił prezes Tomasz Stępień, „gazociąg jest ukończony, nagazowany, gotowy do przesyłu komerycyjnego, który nastąpi w drugiej części tego roku”.

„W tym czasie gazociąg Baltic Pipe, gazociąg łączący polski system gazowy poprzez Danię ze złożami w Norwegii w zasadzie jest już nagazowywany, otrzymał certyfikację, napełniamy go w tej chwili gazem i za miesiąc od dziś będziemy również celebrować otwarcie i uruchomienie tamtej magistrali” – poinformował prezes Gaz-Systemu.

Jak podkreślił, „razem to wszystko to dwa tysiące kilometrów w samej Polsce i prawie 20 miliardów zaangażowanych środków”.

Mówiąc o połączeniu gazowym Polska-Słowacja Tomasz Stępień przyznał, że pod względem technicznych był to jeden z najtrudniejszych gazociągów do wybudowania.

„Jedno z przedsięwzięć, które w Gaz-Systemie było pod szczególnym nadzorem” – podkreślał.

Interkonektor Polska-Słowacja to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg „Braterstwo” – jedna z tras eksportu rosyjskiego gazu na zachód, przez Ukrainę.

https://twitter.com/GAZ_SYSTEM/status/1563086608630312960

Interkonektor Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Po stronie polskiej inwestorem był operator przesyłowy gazu Gaz-System, po słowackiej – tamtejszy operator Eustream. Interkonektor ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl