Fot. PAP/Rafał Guz

Rajd Katyński oddał hołd pomordowanym w Hucie Pieniackiej. Ks. prof. W. Cisło: Największą formą miłości jest przebaczenie

Największą formą miłości jest przebaczenie – mówił w Hucie Pieniackiej ks. prof. Waldemar Cisło podczas modlitwy za ofiary mordu dokonanego w tym miejscu przez ukraińskich nacjonalistów. Motocykliści, którzy biorą udział w Rajdzie Katyńskim, podkreślają, że wciąż czekają na ekshumację ofiar tej zbrodni.

Duchowni Kościoła katolickiego z Polski i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego modlili się wspólnie w Hucie Pieniackiej przy pomniku ofiar zbrodni dokonanej w tym miejscu na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. W modlitwie uczestniczyli również motocykliści z XXII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

„Największą formą miłości jest przebaczenie, po to się tu gromadzimy” – zwrócił się do zgromadzonych ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), który przyjechał na Ukrainę z transportem humanitarnym i w ostatnich dniach towarzyszył motocyklistom podczas ich wizyty w Buczy i Bykowni.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1562991076268335110

„Prosimy Boga, który jest Panem czasu i historii, żeby dał naszym dwóm sąsiadującym narodom – Polakom i Ukraińcom – siłę do większego zrozumienia, do wzajmnego przebaczenia i miłości” – apelował duchowny.

W modlitwie uczestniczył również ks. bp Myhajlo Koltun z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z Eparchii Sokalsko-Żołkiwskiej wraz z duchownymi tego Kościoła.

Z kolei motocykliści, którzy biorą udział w Rajdzie Katyńskim, podkreślili, że wciąż czekają na ekshumację ofiar tej zbrodni. Zwracali uwagę, że do tej pory nie wiadomo, ile dokładnie osób wówczas zginęło, a rodziny pomordowanych nadal nie wiedzą, w którym miejscu pochowano ich bliskich, ponieważ masowych grobów było kilka. Największy z nich znajdował się w miejscu dawnego kościoła, dokładnie tam, gdzie teraz stoi pomnik upamiętniający ofiary.

Do zbrodni w zamieszkanej przez Polaków wsi Huta Pieniacka – według ustaleń badaczy z IPN – doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały UPA i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali krwawej pacyfikacji polskiej ludności – mężczyzn, kobiet i dzieci.

W ocenie pionu śledczego IPN w Hucie Pieniackiej zamordowano wówczas ok. 850 osób. W miejscowości tej znajdowali się również ci Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed morderstwami dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest organizowany od 2001 r. Po pierwszej edycji rajdu, powstało Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Organizatorem i pierwszym komandorem rajdu był Wiktor Węgrzyn (1939-2017), którego imię obecnie nosi. Przez lata rajd docierał do miejsc związanych ze zbrodnią katyńską na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie.

Z uwagi na trwającą wojnę i sytuację polityczną na terenie Rosji i Ukrainy trasa tegorocznego rajdu uległa zmianie i wiedzie przez Czechy, Austrię, Rumunię, Węgry, Bułgarię, Mołdawię i Ukrainę.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl