Wrocław: Trwa konferencja nt. bezpieczeństwa żywności oraz głodu na świecie

We Wrocławiu odbywa się konferencja zatytułowana: „Wyzwanie dla bezpieczeństwa żywności w zmieniającym się świecie. Głód to największy wstyd XXI wieku”.

W ramach wydarzenia prelegenci omawiają problematykę głodu na świecie i szukają sposobów rozwiązania tego zjawiska. Głos w dyskusji zabiorą  m.in. Janusz Wojciechowski – unijny komisarz ds. rolnictwa, Gerda Verburg -przedstawiciel ONZ, oraz ks. prof. Waldemar Cisło – dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Głównym organizatorem konferencji jest europoseł Beata Kempa. W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja polityk Solidarnej Polski podkreśliła, że potrzebna jest międzynarodowa współpraca, by pomóc krajom zmagającym się z niedoborem żywności.

– Wiadomo, że świata nie zbawimy, ale możemy w wielu miejscach poprawić losy ludzi, szczególnie w najgorszych miejscach. Takimi miejscami w tej chwili są: Sudan Południowy, Etiopia, Somalia, gdzie pomoc dociera tylko do 20 proc. potrzebujących, a skala ubóstwa jest potężna. To wynika też z konfliktów wewnętrznych. Rządy tych krajów są bardzo często autorytarne i nie pozwalają wpuszczać organizacji międzynarodowych do pomocy. Tak jest również w Jemenie. Musimy też dyskutować, odwoływać się i apelować o to, aby następował dialog międzynarodowy i aby znalazły się osoby, które będą umiały go przeprowadzić – zaznaczyła Beata Kempa.

Europoseł zwróciła też uwagę, że Polacy chętnie włączają się w inicjatywy mające nieść pomoc krajom ubogim. W tym kontekście wskazała na liczne dary przekazywane m.in. na organizacje charytatywne oraz dzieła misyjne.

Konferencja poświęcona problematyce głodu na świecie transmitowana jest m.in. na kanale YouTube Solidarnej Polski oraz na profilach społecznościowych europoseł Beaty Kempy.

RIRM

drukuj