fot. flickr.com

Wrocław: areszt dla jednego z podejrzanych ws. nieprawidłowości przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości

Na trzy miesiące wrocławski sąd aresztował Michała S., jednego z podejrzanych w nowym wątku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Michał S. został zatrzymany wraz z czterema innym osobami podejrzanymi o dokonywanie oszustw przed sądami spadkowymi.

W nowym wątku śledztwa dotyczącego reprywatyzacji m.in. warszawskich nieruchomości zarzuty postawiono łącznie siedmiu osobom. Pięciu podejrzanych zostało zatrzymanych w środę przez funkcjonariuszy stołecznej delegatury CBA, a z kolejnymi dwoma czynności procesowe wykonano w ich domach.

Jak poinformowała w piątek wieczorem prok. Katarzyna Bylicka, rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, wobec jednego z podejrzanych – Michała S. – prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowy areszt. Michał S. decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące.

„Podejrzany pełnił w postępowaniach reprywatyzacyjnych rolę pełnomocnika osób, które uzyskiwały orzeczenia spadkowe z pominięciem rzeczywistych spadkobierców” – powiedziała prok. Katarzyna Bylicka.

Jak wskazała prokurator, inni podejrzani w tym wątku śledztwa to m.in. krewni dawnych właścicieli ziemskich.

„Przedstawiali oni przed sądami spadkowymi nieprawdziwe zapewnienia spadkowe, doprowadzając do wydania przez sądy korzystnych dla nich postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po dawnych właścicielach, z pominięciem rzeczywistych spadkobierców, tak ustawowych, jak i testamentowych” – podała rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Zarzuty w tym wątku usłyszeli również pełnomocnicy osób, które uzyskiwały orzeczenia spadkowe o przysłuchujących im prawach, z pominięciem rzeczywistych spadkobierców.

Według prokuratury podejrzani mieli dokonywać oszustw przed sądami spadkowymi i przez to nabywać prawa do nieruchomości należących przed II wojną światową do dawnych rodów szlacheckich. Oszustwa polegały na wprowadzaniu w błąd sądów co do rzeczywistego kręgu spadkobierców ustawowych i testamentowych po dawnych właścicielach kilkudziesięciu nieruchomości położonych na terenie Polski, m.in. w Warszawie. Sprawy spadkowe w tym wątku śledztwa dotyczyły też rekompensat za mienie zabużańskie znajdujące się na terenach dzisiejszej Ukrainy i Białorusi.

W wyniku oszustwa podejrzani przywłaszczali cudze prawa majątkowe oraz doprowadzali bądź usiłowali doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości należącym do Skarbu Państwa i Gminy m.st. Warszawy – podała prokuratura.

Prokurator Katarzyna Bylicka przekazała, że w toku śledztwa prokuratorzy zabezpieczyli należące do podejrzanych mienie. To 125 nieruchomości o wartości 47 mln zł oraz milion złotych w gotówce.

PAP

drukuj