Premier Morawiecki spotka się w środę z szefem słowackiego rządu

Stan polsko-słowackiej współpracy gospodarczej, współpraca regionalna i na forum Unii Europejskiej oraz kwestie z zakresu bezpieczeństwa i obrony będą głównymi tematami środowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i nowego premiera Słowacji Petera Pellegriniego.

Z programu środowej wizyty szefa słowackiego rządu w Warszawie wynika, że spotka się on z premierem Mateuszem Morawieckim przed godz. 14.00, a następnie odbędzie się lunch roboczy delegacji obu krajów.

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z PAP wskazała, że spotkanie premierów będzie dotyczyło bieżących kwestii dwustronnych, współpracy regionalnej, współpracy na forum Unii Europejskiej oraz spraw z zakresu bezpieczeństwa i obrony.

„Premierzy omówią stan polsko-słowackiej współpracy gospodarczej i wybrane projekty infrastrukturalne” – zapowiedziała Joanna Kopcińska.

„Tematami rozmów będą też sprawy unijne, m.in. wieloletni budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozwój wspólnego rynku cyfrowego, przyszłość UE i kwestie instytucjonalne oraz problematyka migracyjna” – dodała rzeczniczka rządu.

Joanna Kopcińska powiedziała, że podczas spotkania premier Peter Pellegrini ma również przedstawić założenia słowackiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpocznie się 1 lipca bieżącego roku.

Środowa wizyta Petera Pellegriniego w Warszawie będzie jedną z pierwszych jego podróży zagranicznych w roli szefa słowackiego rządu. Został on mianowany premierem przez prezydenta Słowacji Andreja Kiskę 22 marca br., gdy ze stanowiska szefa rządu ustąpił Robert Fico w wyniku kryzysu politycznego po zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirovej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl