Pożyczka dla Mazowsza na spłatę części janosikowego

Podczas głosowania posłowie opowiedzieli się za senacką poprawką do nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W efekcie w 2014 r. Sejm zajmował się także poprawkami Senatu nowelizacji ustawy o ogrodach działkowych.

Zgodnie z nowelą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jeszcze w tym roku umożliwione będzie przekazanie samorządom dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa.

Senat opowiedział się za poprawką do tej nowelizacji, która zakłada, że w 2014 r. Mazowsze otrzyma z budżetu państwa pożyczkę na spłatę części tzw. janosikowego.

– Najpierw koalicja zepsuła ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, pozbawiając pieniędzy w przyszłym roku te województwa, które korzystają z subwencji wyrównawczej po to, aby udzieliły pożyczki Mazowszu. Senat bardzo dobrze wyprostował to rozwiązanie i skierował problemy Mazowsza tam, gdzie należy. Więc pożyczka udzielona zostanie z budżetu państwa z programem naprawczym i tak powinno być od początku. Tak więc zupełnie nie potrzebna była dyskusja przez wiele dni. Najciekawsze jest to, że teraz próbuje się z tego zrobić sukces – powiedział poseł Henryk Kowalczyk z PiS.

Zadaniem nowelizacji ustawy dot. działkowców jest unormowanie funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych. Nowe przepisy są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku.

PiS pozytywnie odbiera poprawki zgłoszone przez Senat – stwierdził poseł Wojciech Zubowski.

– Propozycja zmian zgłoszona w poprawce nr 1, była już przedmiotem dyskusji podczas posiedzeń połączonych komisji sejmowych. Mamy nadzieję, że konieczność uzyskania podpisu notarialnie poświadczonego nie będzie stanowić znacznego obciążenia dla budżetów dokonujących przeniesienia prawa do działki. Zgodnie z intencjami wnioskodawców, wzmocni to pewność i bezpieczeństwo obrotu. Poprawki nr 2. i 3. mają za zadanie usunąć zastrzeżenia co do możliwości wskazania zbyt dużego kręgu podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnień od opłat i podatków lokalnych. Poprawka nr 4. ma umożliwić podpisanie ustawy przez prezydenta w obowiązującym dwudziestojednodniowym terminie. Ponieważ jest to ostatni etap prac nad ustawą o ogrodach działkowych na poziomie parlamentu, pozostaje mi żywić nadzieję, że prezydent podpisze ją we wskazanym terminie, a jeżeli pojawi się konieczność wprowadzenia zmian, prace nad nimi odbędą się bez tak bulwersujących wydarzeń, jak miało to miejsce podczas prac komisji i podkomisji w sejmie – powiedział Wojciech Zubowski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl