Rząd chce przedłużyć Janosikowe o trzy lata

Przedłużenie na kolejne trzy lata obecnych zasad obliczania i wypłat tzw. Janosikowego przewiduje nowela ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Przygotowanym przez resort finansów projektem zajmie się rząd. Ministerstwo Finansów chce wydłużyć obowiązywanie przepisów do 2019 r.

Resort wskazał, że brak proponowanej nowelizacji mógłby pozbawić większość województw istotnej części dochodów przyszłym roku. Ponadto rząd ma wypracować nowe rozwiązania, wkomponowane w cały system finansowy państwa.

Poseł Jerzy Gosiewski z sejmowej Komisji Finansów Publicznych podkreśla, że najbliższe lata muszą przynieść dyskusję na temat wyrównania szans dla różnych regionów Polski.

– Zgodnie ze sprawiedliwością społeczną powinniśmy starać się zrównywać szanse ludzi mieszkającym w całym kraju. Powinniśmy generalnie stworzyć szansę na równomierny rozwój kraju. Ten czas jest potrzebny po to, aby przedyskutować, w jaki sposób doprowadzimy do zrównoważonego rozwoju kraju, do wyrównania szans. Chcemy, żeby ci, którzy wypracowują kapitał, byli przykładami dla innych regionów, ale przy tym współuczestniczyli jednocześnie w rozwoju innych regionów – mówi poseł Jerzy Gosiewski.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz tych biedniejszych.

Największym płatnikiem Janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd musiał w 2014 r. zaciągnąć pożyczkę z budżetu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl