fot. flickr.com

KE: PKB Wlk. Brytanii niższe o nawet 2,5 proc.

Eksperci Komisji Europejskiej szacują, że w wyniku decyzji o Brexicie brytyjski PKB będzie niższy w przyszłym roku od 1 do nawet 2,5 proc. Dla strefy euro spowolnienie wzrostu ma wynieść od 0,2 do 0,5 proc. To na razie wstępne szacunki.

W Brukseli po raz pierwszy od czerwcowego referendum, spotkali się ministrowie finansów eurolandu. Unijni urzędnicy wzywają Londyn do jak najszybszego uruchomienia art. 50 Traktatu Unii Europejskiej, który rozpoczyna procedurę wyjścia z Unii.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk ze względu na przerwę wakacyjną w sierpniu spodziewa się, że wniosek zostanie złożony najprawdopodobniej we wrześniu. Ekonomista dodaje, że relacje ekonomiczne łączące Unię Europejską z Wielką Brytanią muszą być poprzedzone długimi negocjacjami.

Interesy pomiędzy dwudziestoma siedmioma krajami Unii a Wielką Brytanią są po obu stronach. To nie jest tak, że tylko Wlk. Brytania, wychodząc z Unii będzie traciła, ale jeżeli nie dojdzie do porozumienia, m.in. handlowego o swobodnym przepływie towarów i usług pomiędzy Unią a Wielką Brytanią, to straty będą po obydwóch stronach. Szczerze mówiąc, śmiem wątpić, czy będą one większe po stronie brytyjskiej. Sądzę więc, że po tej przerwie wakacyjnej zwycięży rozsądek i odbędą się merytoryczne rozmowy na temat relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Jutro premier Wielkiej Brytanii David Cameron ma złożyć dymisję. Na stanowisku szefa brytyjskiego rządu Camerona zastąpi obecna minister spraw wewnętrznych Theresa May.

 

RIRM

drukuj