Ukraina: Janukowycz chce odnowienia relacji handlowych z Rosją

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył, że jego kraj nie może podpisać umowy stowarzyszeniowej z UE w obecnym kształcie. Przywódca państwa podkreślił, że dla ratowania gospodarki potrzebne jest odnowienie relacji handlowych z Rosją.

Najbardziej martwi mnie to, jak zakończymy rok z gospodarczego i społecznego punktu widzenia. Wiem, jak żyją biedni ludzie, w szczególności emeryci. Oni nie chodzą na Majdany, lecz czekają, jaki los im zgotujemy. Odnowienie naszej gospodarki bez współpracy z Rosją jest niemożliwe. Nie możemy podpisywać umowy z UE w takim kształcie jak obecnie – oświadczył prezydent Ukrainy podczas obrad okrągłego stołu.

Szef państwa odrzucił tym samym jeden z głównych postulatów uczestników demonstracji prounijnych w Kijowie, którzy domagają się od władz natychmiastowego podpisania porozumienia o stowarzyszeniu z UE.

Dodatkowo Wiktor Janukowycz zaproponował zawieszenie działań siłowych między zwolennikami, a przeciwnikami władz. Szef państwa uznał, że w najbliższy wtorek ukraiński parlament powinien rozpatrzyć wszelkie ryzyko, związane z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej w obecnym kształcie.

Swoje oburzenie w związku z obecnością unijnych polityków na wiecach w Kijowie wyraził dziś rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

Podróży niektórych przedstawicieli Unii Europejskiej i innych państw i ich obecności w takich miejscach (na Ukrainie), gdzie odbywają się nieusankcjonowane akcje, nie mogę nazwać inaczej niż brutalnym mieszaniem się w sprawy wewnętrzne suwerennego państwa – oświadczył Dmitrij Miedwiediew.

W Kijowie trwają rozmowy okrągłego stołu pomiędzy przedstawicielami opozycji i władz Ukrainy. Birze w nich udział jeden z przywódców ukraińskiej opozycji, szef partii Udar Witalij.

Wcześniej prezydent kraju odrzucił postulaty demonstrantów z Majdanu Niepodległości, domagających się dymisji rządu premiera Mykoły Azarowa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl