Powstanie nowy system janosikowego?

Bank Światowy ma pomóc Polsce w stworzeniu nowego systemu tzw. janosikowego. Na początku roku mają ruszyć prace grupy roboczej, w której skład wejdą eksperci banku, przedstawicieli Ministerstwa Finansów, samorządów i naukowców.

To gremium podejmie próby przełożenia zagranicznych doświadczeń na polski grunt.

Dyrektor Regionalny Banku Światowego dla krajów Europy Środkowej przyznaje, że mamy złożony system wyliczania transferów poziomych pomiędzy poszczególnymi samorządami. Tłumaczy, że są to dochody sprzed dwóch lat.

Oznacza to, że jeśli przyjdzie kryzys, to jednostki samorządu terytorialnego muszą dokonywać wypłat, mimo że spadają ich własne dochody.

Jeżeli Bank Światowy będzie chciał uspójnić ten system z polityką rządu koalicji PO – PSL, będzie to oznaczało siedem największych miast w Polsce kosztem prowincji – powiedział poseł Arkadiusz Czartoryski.

– Jeżeli byłoby tak, że eksperci zauważą, że jest pewnego rodzaju nieporozumienie realizowane przez rząd, tzn. rząd uważa, że wprowadzając politykę polaryzacyjno-dyfuzyjną jeszcze w czasach pani minister Bieńkowskiej, która uważała, że najpierw powinno się rozwijać siedem najpotężniejszych lokomotyw, a następnie reszta wagoników do nich dołączy, to będzie źle. Jeżeli jednak Bank Światowy wytknie Polsce, że powinna skorygować sposób na rozwój regionalny, że dochody powinny być rozkładane bardziej równomiernie, to będzie dobrze. Jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby system wyrównawczy utrzymać, naprawić i  żeby nie doprowadzał on do bankructw – powiedział poseł Arkadiusz Czartoryski.

Tzw. janosikowe to system subwencji, który zakłada przekazywanie przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych.

Największym płatnikiem jest województwo Mazowieckie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl