Konsultanci medyczni rezygnują ze stanowisk

87 wojewódzkich konsultantów medycznych i 3 konsultantów krajowych zrezygnowało ze swoich stanowisk – poinformował jeden z portali.

Rezygnację dotyczą wszystkich dziedzin medycyny – od endokrynologii, przez choroby zakaźne, po onkologię kliniczną.

Głównym powodem jest zmiana przepisów, które zmuszają ich teraz do ujawniania kontaktów z firmami medycznymi i koncernami farmaceutycznymi.

Europoseł Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia zauważył, że potrzebne są zmiany w tej dziedzinie konsultantów medycznych.

– Zapewne to ujawnienie byłoby zawsze podejrzeniem o stawanie w konflikcie interesów. To dla mnie rzecz ważna, natomiast sądzę, że być może formułą tzw. konsultanta krajowego czy wojewódzkiego, uległa wyczerpaniu. To rada naukowa przy ministrze zdrowia powinna – mniej więcej – przyjmować tego rodzaju funkcje. Poza tym, są towarzystwa naukowe (pediatryczne, ginekologiczne, chirurgiczne, onkologiczne), które mogłyby wypracowywać odpowiednie materiały dla ministra. Wydaje mi się, że ta formuła konsultantów krajowych i wojewódzkich wyczerpała się i na dzień dzisiejszy wymaga radykalnej zmiany – podkreślił Bolesław Piecha.

Niewykluczone, że liczba rezygnacji ze stanowisk konsultantów krajowych jeszcze wzrośnie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl