Rozbieżne dane na temat liczby tzw. aborcji

Są różnice między danymi resortu zdrowia a dokumentacją Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie tzw. aborcji, czyli zabijania nienarodzonych dzieci. Ministerstwo zdrowia podało, że w 2013 r. było ich 744. Blisko dwa razy większą liczbę – 1354 – ujawnił NFZ.

Dane resortu zdrowia są gromadzone w oparciu o sprawozdania opracowywane w związku z programem badań statystycznych na dany rok. Placówki medyczne podległe Ministerstwu Zdrowia i Ministerstwu Obrony Narodowej wypełniają odpowiednie formularze w tej sprawie.

Łącznie, po uwzględnieniu danych z resortów Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości, w 2013 r. zarejestrowano 751 tzw. aborcji. NFZ mówi natomiast, że rozliczył ich 1354, a w 2014 r. 1812. Resort zdrowia nie dysponuje jeszcze danymi statystycznymi za ubiegły rok.

Pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej Stop Aborcji – Kaja Godek mówi, że różnice te mogą wynikać z podejścia NFZ do tzw. aborcji.

– NFZ rozlicza indukcje poronienia nie rozróżniając, czy jest to indukcja poronienia martwego czy żywego. Zatem tak naprawdę dla NFZ-u indukcja poronienia dziecka, które już zmarło jest rozliczana w taki sam sposób jak zabicie dziecka. Te dane niekoniecznie pokazują, więc prawdziwy obraz. Rzeczywiście jest duże zamieszanie – i w ogóle samo to zamieszanie w dokumentach pokazuje, że dla rządu życie tych małych dzieci to takie „nic” – w ogólne nie jest ważne. Nie ma żadnej dbałości o to, żeby to sprawdzić, kontrolować. Podaje się jakieś dane, z których trudno odczytać, co tak naprawdę się dzieje – podkreśla Kaja Godek.

Kaja Godek zwróciła uwagę, że w 2013 r. pierwszy raz od roku 1993 mamy zahamowanie trendu wzrostowego aborcji. Odnosząc się do danych rządu zauważyła, że w porównaniu z rokiem 2012 było ich o 6 mniej niż w roku 2013. To, zdaniem Kai Godek, pokazuje, że antyaborcyjne kampanie społeczne mają sens.

Obecnie przeciwnicy aborcji zbierają podpisy pod projektem, który ma całkowicie zakazać aborcji. W Polsce jest ona dopuszczona w trzech przypadkach:, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety; jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl