Apel aptekarzy do ministra zdrowia

Wielkopolski Konsultant Farmacji Aptecznej skarży się do ministra zdrowia na nowelę ustawy o prawie farmaceutycznym. Obowiązujące od 12 lipca przepisy miały ograniczyć wywóz leków za granicę.

Dr Stefan Piechocki wskazuje jednak w piśmie skierowanym do Mariana Zembali, że wiele zmieniło się na gorsze.

Zdaniem Piechockiego, aptekarze zostali obarczeni biurokratycznym obowiązkiem sprawozdania z braków na rynku farmaceutycznym, a przy tym nie mogą nabyć wielu deficytowych leków.

Jest problem, bo biurokratycznie musimy składać informacje zarówno do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego jak i do głównego a więc dodatkowo, z każdej odmowy hurtowni farmaceutycznej musimy robić dwie kolejne nowe informacje, które przesyłamy dalej. Jest to zajmowanie naszego czasu. Problem jednak tkwi gdzie indziej. Wskazywałem na pewne podmioty – koncerny międzynarodowe, które po prostu robią sobie śmiechy z indywidualnych aptekarzy i rzeczywiście jest problem z chociażby nabyciem ratujących życie preparatów – stwierdza Stefan Piechocki.

Konsultant Farmacji Aptecznej podkreśla, że jest zaskoczony biernością władz wobec procesu upadku polskiego aptekarstwa. W liście zaapelował do Ministra Zdrowia by przyjrzał się polityce lekowej kraju.

RIRM

drukuj