Postulaty z sierpnia 80’ nadal aktualne

Najlepszym podziękowaniem dla wszystkich, którzy strajkowali w 1980 roku i przelali marzenia na 21 postulatów, jest ich realizacja – podkreśla szef „Solidarności” Piotr Duda.

Przewodniczący największego związku zawodowego w Polsce stwierdził, że rząd Donalda Tuska uważa, je za relikt przeszłości.

Jak zapewnia, dopóki niektórzy z obecnej ekipy politycznej będą chcieli pisać historie na nowo, spotkają się ze sprzeciwem „S”. Jednocześnie zawraca on uwagę, że właśnie za to związek zawodowy „S” jest atakowany.

– Rządzący, którzy powołują się na ideały „Solidarności”, nie chcą realizować postulatów. Mówią wręcz, że są one reliktem przeszłości i powinny być w muzeach, a nie do realizacji. My się z tym nie zgadzamy. 31 sierpnia jest Dniem „Solidarności” i Wolności. Świętujemy go, ale na co dzień pamiętamy i staramy się realizować postulaty. Przypomnę, że obecna ekipa rządząca podwyższyła wiek emerytalny zamiast go obniżyć. Chcemy na dzień dzisiejszy zachować status quo i wiele tych postulatów jest nadal aktualne, chociażby większy dostęp obywateli do służby zdrowia,  żłobków i przedszkoli – podkreślił Andrzej Duda.

Tablice, na których zapisano w 1980 roku  postulaty strajkujących stoczniowców, zostały przeniesione z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku do Europejskiego Centrum Solidarności. Dziś odbędzie się obywatelskie otwarcie tej placówki.

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie „Solidarności” stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

RIRM

drukuj