Posłowie wznowią prace nad projektem dot. niedziel wolnych od handlu

W przyszłym tygodniu posłowie wznowią prace nad obywatelskim projektem, ograniczającym handel w niedziele. Posiedzenie sejmowej podkomisja ds. rynku pracy w tej sprawie jest zaplanowane na czwartek.

Projekt ustawy przewiduje zakaz handlu w niedziele i święta w większości placówek handlowych, w tym sklepach wielkopowierzchniowych.

Przewodniczący podkomisji poseł Janusz Śniadek mówi, że podkomisja przystąpi do procedowania nad poszczególnymi artykułami ustawy i wprowadzania ewentualnych poprawek. Rząd w stanowisku do ustawy mówi o ograniczeniu handlu, ale nie we wszystkie niedziele miesiąca.

Projekt zmian do tej ustawy wynikający ze stanowiska rządu przewiduje, że co druga niedziela będzie wolna od handlu. Oprócz tego przewidziane są pewne wyłączenia. Konstrukcja ustawy jest taka, że zakazuje się generalnie pracy w niedzielę i potem następują wyjątki. W samej ustawie zresztą była już pewna liczba wyjątków, bodajże ok. ośmiu. W tej chwili będzie to poszerzone o tą większą ilość niedziel – zaznacza Janusz Śniadek.

W ocenie rządu etapowe wprowadzanie zmian, dot. zakazu handlu w niedzielę, umożliwiłoby bieżącą analizę skutków społecznych i ekonomicznych nowych rozwiązań.

Obywatelski projekt blisko rok temu przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. NSZZ „Solidarność”, która wchodzi w skład komitetu inicjatywy ustawodawczej, od dawna wskazuje, że prace nad przepisami idą zbyt wolno.

Na początku września br. przewodniczący związku Piotr Duda apelował do rządu o wprowadzenie projektu w życie. Przypominał, że jest to część testamentu ludzi sierpnia ‘80.

W odpowiedzi premier Beata Szydło zadeklarowała, że jest wola, aby szybko zakończyć prace nad projektem.

Zgodnie z projektem, ograniczenie handlu w niedzielę miałoby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

RIRM

drukuj