Sejm. Posiedzenie Rady Ochrony Pracy

W Sejmie odbyło się  posiedzenie Rady Ochrony Pracy – organu nadzoru nad warunkami pracy i działalnością Państwowej Inspekcji Pracy.

Głównym tematem spotkania była kwestia bezpieczeństwa publicznego w kontekście  przepisów dotyczących czasu pracy w ochronie zdrowia i transporcie.

Szef Rady, poseł Janusz Śniadek, wskazuje, że chodzi o zwrócenie uwagi na konieczność stosowania się firm z obszarów: transportu i zdrowia do obowiązujących przepisów dotyczących czasu pracy.

Obecnie w wielu przedsiębiorstwach pracodawcy nie zapewniają swoim pracownikom odpowiedniego odpoczynku – takie sytuacje zdarzają się m.in. na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Mamy dobre regulacje, wciąż jednak nie wszyscy chcą ich przestrzegać, a to przekłada się na poziom bezpieczeństwa publicznego – mówi przewodniczący Rady, poseł Janusz Śniadek.

– Chodzi o przepisy i ich egzekucję. To ciągle jest sprawa fundamentalna, bo z jednej strony mamy regulacje prawne na europejskim poziomie, natomiast jest kwestia egzekwowania ich od wszystkich zakładów, kierowców i osób pracujących w tym obszarze. Zajmują się tym dwie bardzo poważne instytucje państwowe. Mało jest takich obszarów życia, aktywności gospodarczej i publicznej człowieka (jak np. transport) mającej wpływ na nasze bezpieczeństwo – ocenia poseł Śniadek.

Do najważniejszych zadań Rady Ochrony Pracy należy m. in. ocena działalności Państwowej Inspekcji Pracy.

Dzisiejsze posiedzenie Rady odbyło się w cieniu śmierci Romana Giedrojća, Głównego Inspektora Pracy, który zmarł w niedzielę.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl