Polska w obszarze niskiego ciśnienia

Jak podaje IMGW, Europa północna, północno-wschodnia aż po centralną znajduje się pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują wyże. Polska będzie w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia.

Napływać będzie przetransformowane powietrze arktyczne a nad krańce południowo-wschodnie kraju zacznie napływać powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie będzie spadać.

W sobotę, zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego. Od godzin południowych miejscami przelotne opady deszczu, głównie w północno-zachodniej

połowie kraju. Temperatura maksymalna od 9 st. na wybrzeżu do 14 st. na Podkarpaciu; w rejonach podgórskich od 9 st. do 11 st. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z opadami deszczu, stopniowo postępujące od północnego zachodu większe przejaśnienia i rozpogodzenia oraz zanik opadów. Nad ranem na Pomorzu Zachodnim ponowny wzrost zachmurzenia do dużego i miejscami przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W Sudetach opady deszczu przechodzące w opady śniegu i deszczu ze śniegiem, wysoko w Tatrach opady śniegu. Na południu Małopolski prognozowana suma opadów do 12 mm. Temperatura minimalna od -1 st., 1 st.

na północnym zachodzie i tam lokalnie przygruntowe przymrozki do -3 st., 2 st., 4 st. w centrum, do 4 st., 7 st. na południowym wschodzie. Na wschodzie wiatr słaby, zmienny, na zachodzie słaby i umiarkowany, północno-zachodnich. Nad samym morzem wiatr umiarkowany, północny.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu, w zachodniej połowie kraju również przelotne opady deszczu ze śniegiem. Na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami oraz jednostajne opady deszczu. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 8 st. do 11 st., na południowym wschodzie i miejscami na wybrzeżu od 6 st. do 9 st. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, w drugiej połowie dnia wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna 13 st. Wiatr słaby, z kierunków południowych. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu. Temperatura minimalna 5 st. Wiatr słaby, zmienny. W niedzielę zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 11 st. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj