fot. Paweł Palembas

Prognoza pogody

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia i centralna znajdować się będzie pod wpływem stacjonarnego wyżu z centrami w rejonie Morza Północnego i Śródziemnego. Na pozostałym obszarze dominować będą niże.

Polska znajdować się będzie pod wpływem wspomnianego wyżu. Przejściowo zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki niżowej z frontem okluzji, za którym z zachodu zacznie napływać nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1013 hPa i będzie rosnąć.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W południowej połowie kraju, a także miejscami na północy, okresami słabe opady deszczu. W Sudetach i rejonach podgórskich Karpat opady śniegu lub deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz.

W Karpatach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 10 do 13 st., chłodniej na południowym wschodzie i na wybrzeżu, od 7 do 10 st. oraz w rejonach podgórskich Karpat, od 4 do 7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. Wysoko w Karpatach początkowo porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy ze środy na czwartek na krańcach zachodnich zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Od wybrzeża wschodniego po Podlasie bezchmurnie, tylko początkowo zachmurzenie małe lub umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite z postępującymi od północy rozpogodzeniami.

Na krańcach południowych słabe opady deszczu, na Podhalu także deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach śniegu. Na zachodzie kraju miejscami mgły, zmniejszające widzialność do 300 m.

Temperatura minimalna od -2 st., -1 st. na północnym wschodzie, około 1 st. w centrum, do 4 st., 5 st. na krańcach zachodnich; na Podhalu około -1 st. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północnego i północno-zachodniego. Wysoko w Karpatach początkowo porywy wiatru do 60 km/h.

W czwartek na zachodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane, na wybrzeżu wschodnim po południu miejscami duże.

Temperatura maksymalna od 12 do 15 st., chłodniej na południu Podkarpacia i na wybrzeżu, od 10 do 12 st. oraz w rejonach podgórskich Karpat, około 8 st. Wiatr słaby, zmienny, przechodzący na zachodni i na wybrzeżu wzmagający się do umiarkowanego.

W Warszawie w środę zachmurzenie duże, okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna 12 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami małe. Temperatura minimalna 1 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. W czwartek zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 14 st. Wiatr słaby, zachodni.

PAP

drukuj