Polska upamiętniła bł. Jana Pawła II

W całej Polsce odbywały się wczoraj uroczystości upamiętniające bł. Jana Pawła II. Z okazji 9. rocznicy śmierci Papieża-Polaka sprawowane były Msze św., odbywały się czuwania, spektakle teatralne oraz wystawy o życiu naszego wielkiego Rodaka.

Tegoroczne uroczystości przeżywaliśmy w oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II. Błogosławiony Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku, po długiej chorobie.

„Był to szczególny czas dla nas wszystkich – czas rekolekcji, a jednocześnie świadectwa” – wspomina ks. abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz Papieża-Polaka.

W chwili odejścia mogłem zauważyć, jak Ojciec Święty w bardzo pogodny sposób, tak jak każdy chrześcijanin pełen wiary i głębokiego zawierzenia Bogu, przechodził z tego świata na spotkanie z Bogiem Ojcem – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Postawa Jana Pawła II w obliczu cierpienia stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”. Papież-Polak zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia br., w niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki powiedział, że kanonizacja Jana Pawła II będzie miała wielkie znaczenie dla Kościoła w dzisiejszych czasach.

Jest to święty, który jeszcze trwa w pamięci wielu wiernych, którzy mieli możliwość zobaczyć go, spotkać się z nim osobiście, słuchać go. Jest to święty aktualny także na dzisiejsze czasy. Myślę, że dzięki tej kanonizacji cały świat będzie mógł jeszcze bardziej zapoznać się z całym pontyfikatem Jana Pawła II, z jego nauczaniem, z jego pielgrzymkami. Myślę, że pomoże on wielu wiernym wzrastać w wierze i świętości, której uczył nas swoim życiem i własnym przykładem – zwrócił uwagę ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

„Papież Jan Paweł II od początku wiedział, że świętość jest dla wszystkich; że świętość to normalność i główne powołanie każdego człowieka” – mówił wczoraj w homilii ks. bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki przewodniczył Mszy św. na wałbrzyskim stadionie. W homilii omówił etapy życia Jana Pawła II. Zwrócił uwagę także na nauczanie Papieża, kierowane do nas. Podkreślił, że w imię wierności jego nauce trzeba skończyć z niszczeniem rodziny. Tymczasem – jak zauważył ksiądz biskup – MEN proponuje szkole ideologię gender.

Gdy ostatnio w powiecie wołomińskim pojawiła się opozycja w stosunku do gender i wysunęła hasło: „Szkoła przyjazna rodzinie” w środowiskach liberalnych zawrzało. Potomkowie marksistów nie odpuszczają. I tak oto wraca walka o kształt Polski i szkoły. Moi Drodzy, dzieci w pierwszej kolejności są nasze, a nie państwowe. My mamy decydować, w jakich wartościach chcemy je wychować. Nie wolno też stosować szantażu wobec dyrekcji szkół i nauczycieli. Wolność wyznania zapewnia nam przecież polska Konstytucja. W imię wierności nauce Ojca Świętego musimy pamiętać, że nie wolno nam pozwolić niszczyć tradycyjnego małżeństwa i rodziny – podkreślił ks. bp Ignacy Dec.

Transmisję modlitewnego spotkania przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl