fot. twitter.com/MSZ_RP

Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Polska obejmuje dziś miesięczne rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W jego ramach 17 maja planowana jest m.in. otwarta debata Rady pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Otwarta debata poświęcona będzie kwestiom przestrzegania prawa międzynarodowego jako instrumentu rozwiązywania konfliktów na świecie. [czytaj więcej]

Tematyką drugiej – planowanej na 22. maja – debaty, którą poprowadzi szef MSZ Jacek Czaputowicz, będzie znaczenie prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach.

Prezydencja Polski w RB ONZ przypada też na ważny okres w kontekście sytuacji w Korei Północnej, Iranie oraz Syrii – zwraca uwagę politolog Grzegorz Piątkowski.

Przewodnictwo polskie przede wszystkim musi się skupić na bieżących sprawach: dwóch kryzysach światowych, czyli wojnie w Syrii i konflikcie na Bliskim Wschodzie, jaki za tą wojną idzie oraz sprawie na szczęście idącej ku lepszemu, czyli konflikcie Korei Północnej z całym cywilizowanym światem. O ile wojna w Syrii nie jest dziś możliwa do szybkiego rozwiązania, ponieważ dużo rosyjskiego zaangażowania w wojnę powoduje, że ten konflikt będzie się tlił, to w przypadku Korei Północnej mamy już pewne „jaskółki wiosny” – wskazuje Grzegorz Piątkowski.

W trakcie przewodnictwa polskie władze zamierzają również zorganizować szereg wydarzeń, które posłużą promocji wybranych priorytetów, jakie przyświecają naszemu członkostwu w Radzie.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Po raz drugi nasz kraj obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

RIRM

drukuj