fot. PAP/EPA

Szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku

W szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku weźmie udział ponad 120 światowych przywódców. Polskę na spotkaniu reprezentuje prezydent Bronisław Komorowski.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon zaprosił światowych przywódców i liderów z sektora finansów, biznesu oraz społeczeństwa obywatelskiego na Szczyt Klimatyczny do Nowego Jorku. Celem spotkania jest przyspieszenie prac nad nowym porozumieniem międzynarodowym dotyczącym obniżenia emisji CO2. Prof. poseł Jan Szyszko, były minister środowiska mówi o zakresie działań konwencji klimatycznej.

– Konwencja klimatyczna to jest zupełnie coś innego, niż pakiet klimatyczno-energetyczny, który jest wprowadzany tutaj w Europie. Konwencja klimatyczna stawia na dwa kierunki działań: redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a drugie działanie to jest możliwość wykorzystania naturalnego pochłaniania dwutlenku węgla przez żywe zespoły przyrodnicze. Jednym z takich pochłaniaczy jest m.in., sprawa związana z odpowiednim użytkowaniem lasów. Lasy to ogromny magazyn dwutlenku węgla, a ten traktowany tu jest jako gaz życia. Myślę, że te dwie sprawy będą omawiane w Nowym Jorku. Po tym spotkaniu będą pewne informacje co do tego, czy konwencja klimatyczna będzie nadal funkcjonowała i w jakim zakresie – powiedział prof. Jan Szyszko.

To pierwsze tego typu spotkanie od czasu konferencji klimatycznej w Kopenhadze w 2009 roku.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj