fot. PAP

UE uchyli sankcje wobec Rosji?

UE za tydzień może przystąpić do uchylania sankcji wprowadzonych przeciwko Rosji z powodu jej polityki wobec Ukrainy – informuje dziennik „Kommiersant”.

Gazeta powołuje się na źródło w strukturach UE. Ogłaszając 11 września nowe sankcje wobec Moskwy, przewodniczący Rady Europejskiej zapowiedział, że przed końcem miesiąca Unia Europejska, w zależności od rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy, może zmienić, zawiesić albo cofnąć wszystkie bądź część obowiązujących ograniczeń.

Jan Piekło, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI uważa, że są to pobożne życzenia. Zdaje się, że Rosja zaczyna odczuwać sankcje UE. Co więcej, uruchomione przez Moskwę sankcje zaczynają dotykać obywateli tego kraju.

– Nie jest wykluczone, że to są właśnie jakieś takie ruchy, łącznie z tym rozejmem, z tym zawieszeniem broni, które by umożliwiły Rosji w tej chwili przeczekanie, odwrócenie sytuacji niekorzystnej dla niej wśród krajów Unii Europejskiej i przygotowywanie się do dalszej realizacji swojego planu w spokoju, planu po prostu związanego z wykreowaniem Noworosji, z odcięciem Ukrainy od Morza Czarnego i podporządkowaniem jej Moskwie – zaznaczył Jan Piekło.

Gazeta informuje, że „w razie uruchomienia przez UE procedury uchylania sankcji, kontrsankcje ze strony Federacji Rosyjskiej mogą zostać cofnięte dość szybko”.

Powołując się na swojego rozmówcę w Brukseli, „Kommiersant” podaje, że decyzja co do dalszego postępowania zapadnie 30 września na szczeblu Komitetu Stałych Przedstawicieli krajów UE w Brukseli.

RIRM

drukuj