Obrońcy praw człowieka chcą śledztwa ONZ ws. nadużyć wojska w Birmie

Trzynaście organizacji wezwało w piątek Radę Praw Człowieka ONZ do utworzenia komisji śledczej, która zbadałaby nadużycia, jakich wojsko w Birmie dopuszcza się wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya na zachodzie kraju.

Według ONZ nawet tysiąc osób mogło zginąć, a 97 tys. opuściło swoje domy na północy birmańskiego stanu Rakhine (Arakan) w wyniku operacji wojska, która była odpowiedzią na ataki z października 2016 roku na trzy przejścia graniczne. Dziewięciu policjantów poniosło śmierć w tych atakach.

Co najmniej 73 tys. Rohingya uciekło do sąsiedniego Bangladeszu po operacji wojska, podczas której – według obrońców praw człowieka – siły bezpieczeństwa dokonywały zbiorowych gwałtów i zabójstw, stosowały tortury i paliły domy przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości.

„Ustanowienie komisji z mandatem ONZ lub podobnego mechanizmu jest minimalnym wymogiem zagwarantowania sprawiedliwości i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności” – napisało 13 organizacji broniących praw człowieka w liście skierowanym do przedstawicieli Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Taka komisja mogłaby się też przyczynić do tego, aby w przyszłości Rohingya i inne zagrożone mniejszości nie padały ofiarą zbrodni – dodały organizacje, w tym Human Rights Watch (HRW) i Amnesty International.

W liście wyraziły one poparcie specjalnej wysłanniczce ONZ ds. praw człowieka w Birmie Janghi Li, która w tym tygodniu domagała się „natychmiastowych działań” w sprawie Rohingya. Było to pokłosie jej wizyt w obozach dla uchodźców w Bangladeszu.

Janghi Li, która w połowie marca przedstawi Radzie Praw Człowieka raport z tych wizyt, zapewniła, że skala przemocy, jakiej doświadczyły rodziny Rohingya, jest o wiele większa niż wcześniej podejrzewano.

Wiceszef HRW na Azję Phil Robertson skrytykował bezczynności społeczności międzynarodowej.

„Już wystarczy. Nadszedł czas na działania. ONZ i kraje członkowskie muszą przeciwstawić się taktyce spalonej ziemi, zabójstw i nadużyć stosowanej przez birmańskie wojsko i policję wobec mniejszości Rohingya” – zaapelował.

Ponad milion Rohingya żyje w stanie Rakhine, gdzie są coraz bardziej dyskryminowani od 2012 roku, gdy w wyniku zamieszek na tle wyznaniowym zginęło ponad 200 osób, głównie muzułmanów. Ponad 120 tys. członków mniejszości trafiło wówczas do 67 obozów dla przesiedlonych.

W birmańskiej polityce sprawa tej mniejszości jest delikatną kwestią. Radykalne grupy buddyjskie doprowadziły do przyjęcia przez poprzedni rząd licznych przepisów dyskryminujących tę społeczność, w tym pozbawienie Rohingya swobody poruszania się.

Chociaż wielu przedstawicieli tej mniejszości żyje w Birmie od pokoleń, nie mają obywatelstwa i przez stanowiących większość obywateli buddystów są uważani za nielegalnych imigrantów przybyłych z Bangladeszu. Żyją w ubóstwie, mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, rynku pracy i edukacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl