ONZ: IS chce wykorzystać 550 rodzin z okolic Mosulu jako żywe tarcze

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) zmusili 550 rodzin z okolic Mosulu na północy Iraku do opuszczenia domów, aby najprawdopodobniej użyć ich na swych pozycjach w Mosulu jako żywych tarcz – poinformowała w piątek rzeczniczka biura Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka.

Potwierdziliśmy w wielu źródłach, że Państwo Islamskie zmusza ludzi do opuszczenia swych domów i udania się do Mosulu” – powiedziała rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Ravina Shamdasani.

Rzeczniczka dodała, że cywile są umieszczani „w pobliżu urzędów IS i miejsc, w których działają bojownicy, aby służyć im jako żywe tarcze”, podczas gdy tym, którzy są w mieście uniemożliwia się opuszczenie go.

Powołując się na „potwierdzone informacje” z regionu, Shamdasani poinformowała, że analizowane są doniesienia o tym, iż bojownicy IS zabili 40 cywilów w jednej z wiosek.

Rozpoczęcie w poniedziałek przez siły irackie ofensywy na Mosul spowodowało, że do tej pory z okolic tego drugiego co do wielkości miasta w Iraku, będącego pod kontrolą IS, swoje domy opuściło 5 640 osób – podała w czwartek wieczorem Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Tymczasem Turecki Czerwony Półksiężyc poinformował, że na północ Iraku wysyła ciężarówki z pomocą humanitarną dla 10 tysięcy osób, które musiały uciekać ze swych domów z powodu walk o Mosul.

W pierwszym etapie wysyłamy pomoc dla prawie 30 wsi wokół Mosulu, które zostały wyzwolone z rąk IS” – powiedział agencji Reutera przewodniczący Tureckiego Czerwonego Półksiężyca Kerem Kinik.

Wskazał, że w sumie od 150 tysięcy do 400 tysięcy ludzi może opuścić Mosul i dodatkowe obozy dla uchodźców są budowane przez tureckie organizacje pomocowe w północnym Iraku.

Od poniedziałku trwa ogłoszona przez władze w Bagdadzie ofensywa na Mosul – ostatni bastion IS w tym kraju. Dżihadyści opanowali to miasto dwa lata temu. Z Wielkiego Meczetu w Mosulu proklamowali kalifat, obejmujący kontrolowane przez nich obszary Iraku i Syrii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl