Weto Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Zgodnie z przewidywaniami Rosja zawetowała w sobotę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zaproponowany przez USA projekt rezolucji potępiającej referendum ws. statusu należącego do Ukrainy Krymu. Chiny wstrzymały się od głosu.

„W tym głosowaniu niespodzianek nie będzie” – powiedział dziennikarzom ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin jeszcze przed głosowaniem. Rezolucji przedstawiona w czwartek Radzie Bezpieczeństwa przez USA głosi, że „referendum nie jest prawomocne i nie może być podstawą do jakichkolwiek zmian w statusie Krymu”.

Wzywa też „wszystkie państwa, organizacje międzynarodowe i wyspecjalizowane agendy”, aby nie uznawały żadnych takich zmian mogących wynikać z głosowania. Rosja jest jednym z pięciu stałych członków RB ONZ, w związku z czym przysługuje jej prawo weta. Jak mówili pragnący zachować dyplomaci, Waszyngton od początku był świadom, że rezolucja w takim kształcie nie zostanie przyjęta przez Radę ze względu na sprzeciw Rosji; liczył jednak na to, że od głosu wstrzymają się Chiny, co dowiedzie, jak osamotniona jest w tej sprawie Moskwa.

W niedzielę na Krymie ma się odbyć referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Plebiscyt został rozpisany przez prorosyjskie władze krymskiej autonomii, wyłonione po tym, gdy pod koniec lutego uzbrojeni ludzie zajęli budynki lokalnego rządu i parlamentu w Symferopolu. W referendum mieszkańcy będą odpowiadać na dwa pytania: „Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?” oraz „Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?”.

Władze w Kijowie, USA i UE uznają głosowanie za nielegalne i zapowiedziały, że nie uznają jego wyników. Natomiast szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zadeklarował, że Rosja uzna wolę narodu krymskiego wyrażoną w tym głosowaniu. W piątek bez porozumienia zakończyło się poświęcone Ukrainie spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry’ego i Ławrowa.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl